V této lekci navážeme na logický model z minule. Nyní si definujeme v modelu vazbu 1:N a M:N. Povíme si, co je primární a cizí klíč a také něco o rozložitelnosti atributů.
Datové modely 4
V dnešní lekci navážeme na logický model z minule. Dnes si definujeme v modelu vazbu 1:N a M:N. Povíme si co je primární a cizí klíč a také něco o rozložitelnosti atributů.
Pro tvorbu datových modelů budeme využívat tento příklad:
“O studentovi víme jak se jmenuje, v jakém ročníku je, kdy se narodil a odkud pochází.
Předmět je vypsán pro určitý počet studentů. Má svůj kód. Každý předmět má právě jednoho učitele.
Každý student studuje několik předmětů. Předmět je vyučován v učebně. Předmět se učí ve specializované učebně (Biologie se nemůže učit v učebně matematiky).
Učitel může učit více předmětů. “
Na entitách Předmět a Učitel si ukážeme vazbu 1:N. Dále si ukážeme proč idUcitel musí být v entite Předmět a proč nemůže být idPredmet v entitě učitel. Entita by poté rostla do šířky a při jakékoliv operaci nad tabulkou by se mohlo stát, že vše bude výpočetně náročné a to vše zbytečně.
Primární klíč je unikátní identifikátor dané entity a cizí klíč je primárním klíčem jiné entity. Tímto můžeme definovat, který klíč je do jiné tabulky a podobně.
Mezi Předmětem a Studentem je vazba M:N. Tato vazba se musí rozložit na dvě vazby 1:N a vytvoří se dekompoziční tabulka. Tomu se říká dekompozice.
Atribut adresa se skládá z čísla popisného, ulice, města a psč. To znamená, že tento atribut je takzvaně dále rozložitelný. Ale jedno z pravidel je že atributy nemají být dále rozložitelné.
Kontrolní otázky:
- Primárním klíčem může být
- Jméno a příjmení studenta
- rodné číslo studenta
- id student
- Atributy by měly být ______. (doplňte)
- Pokud entita roste do šířky je to dobře?
- Ano
- Ne