Smysluplný dárek pod stromeček? Daruj vstupenku do světa IT.
Dárkové poukazy

V dnešní lekci navážeme na konceptuální model z předchozí lekce a ukážeme si jaké jsou typy vazeb v logickém modelu a k čemu slouží unikátní identifikátor.

Datové modely 3

V dnešní lekci navážeme na konceptuální model z předchozí lekce a ukážeme si jaké jsou typy vazeb v logickém modelu a k čemu slouží unikátní identifikátor.

Pro tvorbu datových modelů budeme využívat tento příklad:

“O studentovi víme jak se jmenuje, v jakém ročníku je, kdy se narodil a odkud pochází.
Předmět je vypsán pro určitý počet studentů. Má svůj kód. Každý předmět má právě jednoho učitele.
Každý student studuje několik předmětů. Předmět je vyučován v učebně. Předmět se učí ve specializované učebně (Biologie se nemůže učit v učebně matematiky).
Učitel může učit více předmětů. “

Existují tři typy vazeb a to 1:1, 1:N a M:N. V dnešní lekci jsme si ukázali, že mezi entitou Předmět a Učebna existuje vazba 1:1. Také sme si u každé entity identifikovali unikátní identifikátor takzvané ID, které identifikuje konkrétní řádek v databázi.

Kontrolní otázky:

  1. Jaký typ vazby neexistuje?
  2. 1:1
  3. -20:N
  4. M:N
  5. Co lze použít jako unikátní identifikátor?
  6. Rodné číslo
  7. Vlastní vytvořené ID
  8. Kód, za předpokladu že víme že je unikátní

Projekt online vzdělávání byl realizován v rámci Stipendia Czechitas v projektu: „Ženy do IT“ (reg.č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/16_061/0003268), který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.

ZAUJAL TĚ TENTO ONLINE KURZ?

Odebírej náš měsíční newsletter, kde najdeš například IT novinky, Tech Meetupy, ale i pozvánky na konference. Čas od času ti dohodíme slevu na vstup, zajímavé pracovní příležitosti nebo tipy, kde se dál vzdělávat. Buď v obraze!

Odebírej Newsletter