Smysluplný dárek pod stromeček? Daruj vstupenku do světa IT.
Dárkové poukazy

V dnešní lekci se dozvíš co je to databáze, jaké jsou typy datových modelů, na co se datové modely používají a také se dozvíš co je to entita a atribut.

Datové modely 1

V dnešní lekci se dozvíš co je to databáze, jaké jsou typy datových modelů, na co se datové modely používají a také se dozvíš co je to entita a atribut.

Databázi si lze představit jako kartotéku u doktora. Je to ta velká skříň plná informací o pacientech a vždy když přijde pacient tak sestřčka nejdříve vytáhne složku se všemi jeho informacemi a předá ji doktorovi. Takže informace o pacientech jsou nejak strukturované a uložené v nějaké formě. To se děje i v případě databází.

Datové modely primárně slouží k dokumentaci dané databáze a také slouží k lepšímu zorientování se v databázi. Lze také snadno z nich určit různé cíle a metriky a máme přehled, jaký data uchováváme.

Modely lze rozdělit do tří úrovní:

 1. Konceptuální
 2. Nástin vazeb
 3. Pro bussines
 4. Slovníček pojmů
 5. Vedené atributy a entity
 6. Logický
 7. Dekompozice vazeb
 8. Všechny relace, které se nacházejí v modelu
 9. Fyzický
 10. Nemodeluje se
 11. Lze vygenerovat pomocí reverse engineeringu

Pro logický model se používá entity relationship diagram - ERD diagram. Tento diagram se používá právě pro design relačních databází.

První pojmy, které jsme si vysvětlili jsou entita a atribut.

Projekt online vzdělávání byl realizován v rámci Stipendia Czechitas v projektu: „Ženy do IT“ (reg.č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/16_061/0003268), který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.

ZAUJAL TĚ TENTO ONLINE KURZ?

Odebírej náš měsíční newsletter, kde najdeš například IT novinky, Tech Meetupy, ale i pozvánky na konference. Čas od času ti dohodíme slevu na vstup, zajímavé pracovní příležitosti nebo tipy, kde se dál vzdělávat. Buď v obraze!

Odebírej Newsletter