Smysluplný dárek pod stromeček? Daruj vstupenku do světa IT.
Dárkové poukazy

IT trh je velmi rozsáhlý pojem a bylo by dobré si ho trochu “rozškatulkovat”. Pomůže nám to v orientaci a taky budeme vědět, co která firma dělá, nebo s čím pracuje. Hodit se vám to bude i při pročítání různých inzerátů, kde se tyto zkratky hojně vyskytují.

CMS (Content Management System)

Systém pro správu obsahu webu. Jedním z nejznámějších zástupců je Wordpress, který využívá cca 30 % všech webů. Pomocí CMS je schopný si kdokoliv „naklikat“ webovku bez znalosti programování, nutno podotknout, že jste ale omezeni jeho možnostmi.

E-commerce

Oblast zahrnující vše týkající se e-shopů, transakcí na internetu (platby), online reklamy apod.

ERP (Enterprise Resource Planning)

Systém umožňující automatizaci a sledování různých firemních procesů (vedení evidence zásob, finanční data, marketingová data apod.). Standartně ERP pokrývá oblasti jako finance, personalistika, výroba a logistika, marketing a prodej.

CRM (Custormer Relationship Management)

Podobně jako ERP se CRM zaměřuje na automatizaci a sledování různých procesů, jediným rozdílem je zaměření na zákazníky. Díky CRM můžeme sledovat a shromažďovat veškeré potřebné údaje o zákaznících – kontakty, celkové obraty, podíly na obratech apod.

BI (Business Intelligence)

Je to oblast zabývající se analýzou surových dat. Z různých systémů jsme schopni vytáhnout spoustu dat a následně je analyzovat. To může pomoct oddělením při rozhodnutích. Na vizualizaci dat se dnes často používá nástroj Power BI nebo Tableau.

AI (Artificial Intelligence)

Zní to trochu jako Sci-fi, ale opak je pravdou. Umělá inteligence se dnes běžně využívá v různých oborech. Růžné části AI nám mohou pomoct rozpoznávat obličeje, rozpoznávat objekty na kameře/obrázku, simulovat a předvídat na základě historických dat nebo porozumět našemu jazyku.

IoT (Internet of Things)

IoT zařízení jsou veškerá zařízení připojená k internetu. V dnešní době už to nejsou jen počítače nebo telefony, ale různé senzory, žárovky nebo třeba domácí spotřebiče. Díky připojení do internetu jsme schopni je lehce monitorovat a ovládat skrz aplikaci v telefonu, nebo sbírat data a ty následně analyzovat.

Infrastruktura

Někdo se musí starat o to, aby se naše data z telefonu skrz nějakou aplikaci dostala na server, nebo k nějakému příjemci (např. chat v messengeru). O to se starají firmy, které řeší infrastrukturu, pracují se sítěmi, nastavují servery a systémy. Například váš lokální ISP (Internet Service Provider) se stará o tom, abyste měli doma připojený internet.

SW na zakázku

Spousta firem se zabývá čistě tím, že zavedou nějakou už vytvořenou technologii v jiných firmách. Nebo sami vyvíjí zakázkově pro nějakou firmu např. e-shop, informační systém apod.

Cvičení

Zkus zjistit, co následující firmy přináší na IT trh a následně je zařaď do „škatulek“, které jsme si představili:

  • Oracle NetSuite
  • SAP
  • NetBox
  • Tieto
  • Kentico
  • STRV
  • Seyfor
  • Intelligent Technologies

Kontrolní otázky:

Firma vyvíjí systém, kde jednou jeho součástí je i sledování uživatelů, kteří se zapojili do určité slevové kampaně. Jaký systém firma vyvíjí?

V pracovním inzerátu je uvedeno, že analyzuje data různých e-shopů a pomáhá zvyšovat obraty. V jaké oblasti firma podniká?

Doporučené odkazy/materiály

Představení pozice BI Analyst (Datový analytik)

Projekt online vzdělávání byl realizován v rámci Stipendia Czechitas v projektu: „Ženy do IT“ (reg.č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/16_061/0003268), který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.

ZAUJAL TĚ TENTO ONLINE KURZ?

Odebírej náš měsíční newsletter, kde najdeš například IT novinky, Tech Meetupy, ale i pozvánky na konference. Čas od času ti dohodíme slevu na vstup, zajímavé pracovní příležitosti nebo tipy, kde se dál vzdělávat. Buď v obraze!

Odebírej Newsletter