V Česku chybí kolem 14 000 IT odborníků. Pojď to s námi změnit!

Poptávka po IT specialistech roste. Firmy hledají v regionech i mimo republiku.

Více než 79 % firem nabízejících volná pracovní místa v IT přiznává, že má s hledáním vhodných kandidátů značné problémy. Podle Andrewa Elliotta, spoluzakladatele platformy techloop.io, která se specializuje na párování IT odborníků a firem, v Česku chybí zhruba 14 000 IT odborníků a toto číslo se neustále zvyšuje. Proto se některé IT firmy rozhodly, že posílí nábor i mimo hlavní pobočky, které se obvykle nacházejí ve větších městech.

Firma Avast například letos oznámila, že chce změnit své fungování - práce zaměstnanců by tak měla být i po skončení covidu možná odkudkoliv, přičemž pracovní dobu si určuje každý sám.

Platy v IT prudce rostou

Nedostatek zaměstnanců v informačních a komunikačních technologiích brzdí rozvoj společností a zároveň žene platy v oboru nahoru. ČSÚ uvedl, že průměrná mzda IT odborníků v Praze se loni pohybovala na úrovni 70 000 korun. V ostatních krajích dosahoval plat v průměru 52 000 korun.

Žen v IT je pořád málo

Ajťačky v Česku žalostně chybí, poptávka po nich přitom neustále roste. Jsme proto hrdí, že letos prošlo Czechitas kurzy více než 9 000 žen!

A co je hlavní předností žen v IT, po které všechny firmy lační? Barbora Bühnová, proděkanka Fakulty informatiky Masarykovy univerzity a spoluzakladatelka Czechitas si myslí, že je to hlavně schopnost propojovat různé světy. „Hodně holek, které v IT potkávám umí řešit věci v celé šíři možných vlivů a vnímat i souvislosti s přesahem směrem k uživateli,“ říká. Takže například pozice jako IT Consultant, Tester nebo Technical Support jsou ideální právě pro ženy. Pokud v názvosloví zmiňovaných pozic tápeš, podívej se na 12 typických IT pozic, které dnes a denně vídáme v pracovních nabídkách firem. Najdeš zde i zkušenosti lidí pracujících na těchto pozicích, jejich pro a proti, výstižné video rozhovory, infografiky a zkrátka vše podstatné, aby ses na trhu IT mohla rychle zorientovat.

Chceš nastartovat kariéru v IT? Mrkni na Czechitas nabídku podzimních kurzů ve tvém městě.

Přemýšlíš, zda na to máš a IT zvládneš? Neboj, nejsi v tom sama! Spousta holek před tebou řešila stejné otázky a měla podobné myšlenky. Vyzpovídali jsme proto naše absolventky, které se podělily o své příběhy - z učitelství do programování, z administrativy k datové analýze nebo z farmacie do testování software. Jejich zkušenosti tě uklidní a zároveň namotivují!

Tak co? Jdeš do toho s námi? 😊

PS: IT je i Tvoje budoucnost!

Další články:

Kdo pro tebe napsal tento příběh?
Karolina Tesařová
Marketing Specialist