Smysluplný dárek pod stromeček? Daruj vstupenku do světa IT.
Dárkové poukazy

Pojďme si představit některé z mnoha programovacích jazyků, které mají různé možnosti využití.

V rámci implementace přicházejí na scénu programátoři, kteří pracují na tom samotném projektu a programují ho. S počítačem se programátor dorozumí pomocí programovacích jazyků, díky kterým může programátor počítači přikazovat, co má dělat. Programátor tvoří algoritmy, to je sled příkazů, který řeší nějaký konkrétní problém. Takovým krásným příkladem algoritmu je pečení kuřete. Musíte dodržet správný postup, aby se kuře upeklo správně.

Na výběr máte z mnoha programovacích jazyků, které mají různé možnosti využití, některé se hodí na vývoj webových aplikací, jiné zase na vývoj desktop aplikací nebo mobilních aplikací apod. Pojďme si některé z nich představit.

Java

Univerzální a velmi rozšířený jazyk, který umožňuje vývoj pro různé platformy. Používá se k vývoji větších korporátních aplikací, mobilní aplikací (hlavně Android), serverových aplikací nebo webových aplikací.

C#

Je to dost podobný jazyku Java. Také je poměrně univerzální a používá se pro vývoj na nejrůznější platformy. Přechod z Javy je hodně pohodlný.

HTML

V HTML píšeme základní kostru stránky a zároveň dáváme jednotlivým elementům na stránce význam. Doslova říkáme, co na stránce je nadpis, obrázek, odkaz, tabulka atd. Abychom toto dokázali, musíme využít takzvané HTML značky.

CSS

Aby naše stránky vypadaly hezky, potřebujeme je nastylovat. Vizuální stránku můžeme vyřešit pomocí jazyka CSS. Díky němu jsme schopni říct, kde se jednotlivé elementy na stránce budou nacházet a jak budou vypadat, jestli budou mít modré nebo červené pozadí atd. CSS je tzv. selektivní jazyk – to znamená, že si vybereme jeden nebo více elementů na stránce a přiřadíme jim vlastnosti.

JavaScript

Takto se vytváří kostra stránky, která je nějakým způsobem graficky upravená pomocí CSS. Nyní už zbývá poslední díl a to JavaScript. Jazyk, který nám stránku rozpohybuje a dá ji dynamičnost. V JavaScriptu už programujeme, vytváříme logické struktury, které ovlivňují naše elementy na stránce.

PHP

HTML/CSS/JS se využívájí na frontendu stránek, ale co backend? Tam se právě používá PHP, takže když například programujeme e-shop, pomocí PHP řešíme propojení stránky s databází a veškerou důležitou funkcionalitu.

Python

Python je dnes velmi oblíbeným jazykem mezi začátečníky, protože je hodně čitelný a srozumitelný. Zároveň má za sebou velkou komunitu, která pro něj vyvíjí různé doplňující balíčky, které rozšiřují i jeho použitelnost.

C a C++

Tyto jazyky jsou nízko úrovňové. To znamená, že dokážou lépe pracovat přímo s HW zařízení a hodí se na vývoj např. operačních systémů nebo herních enginů. C++ je vylepšená verze jazyka C, která podporuje např. i OOP (Objektově Orientované Programování).

Kontrolní otázky

Co je to algoritmus? Uveďte nějaký příklad algoritmu z reálného života.

Chci vyvíjet e-shop, jaké jazyky využiji a jakým způsobem?

Chci vyvíjet aplikaci pro Android, jaký jazyk využiji?

Doporučené odkazy/materiály

Projekt online vzdělávání byl realizován v rámci Stipendia Czechitas v projektu: „Ženy do IT“ (reg.č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/16_061/0003268), který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.

ZAUJAL TĚ TENTO ONLINE KURZ?

Odebírej náš měsíční newsletter, kde najdeš například IT novinky, Tech Meetupy, ale i pozvánky na konference. Čas od času ti dohodíme slevu na vstup, zajímavé pracovní příležitosti nebo tipy, kde se dál vzdělávat. Buď v obraze!

Odebírej Newsletter