Smysluplný dárek pod stromeček? Daruj vstupenku do světa IT.
Dárkové poukazy

Jaké máme druhy vývoje / řízení projektu?

Každý IT projekt musí mít své řízení, tzn. člověka nebo skupinu lidí, kteří dokáží rozhodnout o rozsahu projektu a následně ho vést, koordinovat celý tým, tak aby práce na projektu byla efektivní. Firmy se často řídí určitým systémem organizace. Jsou 2 nejznámější – vodopád (waterfall) a agilní vývoj (agile).

Vodopád

Řízení projektu pomocí vodopádu znamená mít přesně stanovený plán, kde je malá možnost flexibility. Jednotlivé aktivity jsou za sebou – Analýza -> návrh -> vývoj -> nasazení. Výhodou je jednoduchá organizace, vše se nastaví na začátku projektu. Tento způsob se dá využít u menších jednorázových projektů.

Agilní vývoj

Realita v IT je ale trochu jiná, projekty se většinou v průběhu času mění (přichází se na nové okolnosti). Je proto nutné zvolit trochu flexibilnější způsob vedení a to nabízí Agile. Jedna z nejpoužívanějších metodik je Scrum, tato metodika říká, jak správně Agile využívat.

Analýza

V rámci analýzy se snažíme dozvědět co nejvíce informací o problému, který řešíme. Snažíme se zmapovat požadavky. Analýzy se může účastnit několik skupin (lidí) – Analytik, Product Owner, odborníci na danou oblast nebo zástupci uživatelů. Výsledkem analýzy by měla být specifikace, které by měl rozumět každý.

Kontrolní otázky:

Jaký je rozdíl mezi Vodopádem a Agilním vývojem?

Co je to Scrum?

Kdo je to Product Owner?

Doporučené odkazy/materiály

Projekt online vzdělávání byl realizován v rámci Stipendia Czechitas v projektu: „Ženy do IT“ (reg.č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/16_061/0003268), který je financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost.

ZAUJAL TĚ TENTO ONLINE KURZ?

Odebírej náš měsíční newsletter, kde najdeš například IT novinky, Tech Meetupy, ale i pozvánky na konference. Čas od času ti dohodíme slevu na vstup, zajímavé pracovní příležitosti nebo tipy, kde se dál vzdělávat. Buď v obraze!

Odebírej Newsletter