Registrace

Registrace byla ukončena.
Po ukončení registrace již není možné se přihlásit (ani jako náhradnice).

Zůstaňme v kontaktu!

Dostávej náš měsíční newsletter a buď mezi prvními, kdo se dozví o akcích a dění v Czechitas.
Zasláním své adresy bereš na vědomí Podmínky zpracování osobních údajů společností Czechitas, z.s.


Kontakt

Proč zvolit náš kurz?

Jana Raczová

Jana Raczová
Účastnice akce: Tvořím web

Holky, nebojte se toho!
Workshopy Czechitas jsou ideální cestou k proniknutí do tajů informatiky. Absolvujete jeden a získáte IT závislost :)

Tech Meetup: Všechno kromě SELECT/INSERT/UPDATE/DELETE ONLINE

Selektovat, insertovat, updatovat, deletovat, ale ani creatovat a dropovat by nešlo, kdyby neexistovaly databáze, to je jistě jasné. SQL ale není jenom Snowflake nebo MS SQL nebo Postgres. Databázových systémů je nekonečně víc a fíčur v nich nepočítaně.

Kdy

2. prosince — 15. prosince 2020
18:00 — 20:30

Kde

Online

Další informace

Počet lekcí: 3

Délka jedné lekce: 2h 30m

Vstupní znalosti: Mírně pokročilí

Typ akce: MeetUp

Cena: 300 Kč


Termíny konání lekcí

2. pro. 2020 / 9. pro. 2020 / 15. pro. 2020

Podíváš se na praktické věci z teoretického pohledu. Zjistíš, jaké SQL flavors/implementace SQL existují a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Pavel tě provede i jemnou mechanikou databázových strojů a vrhne víc světla na všechny databázové buzzwordy od procedur a triggerů přes ETL až po parquet a column store indexy.

Žádná databáze neexistuje jen tak pro sebe, vždycky se do ní připojuje aplikace, lidé, další databáze. Proletíš se magií synchronních i asynchronních spojení, ODBC/JDBC a chybět nebude ani pozvánka do DataOps světa, kde vývoj, testy a release nenahání hrůzu, naopak dávají v klidu spát analytikům, vývojářům i adminům a práci za nás dělají stroje.

Tech meetup má dohromady 3 setkání, tak je opravdu důležité, abyste s tím počítali a chodili pravidelně. Je možné navštívit i jednotlivé hodiny, ale je možné že se obsah operativně mírně pozmění, někde můžeme ztratit, jinde budeme dohánět. Jednotlivé přednášky budeme i nahrávat, záznam vám zašleme.

ANOTACE

Celý Tech meetup bude rozdělen do tří částí.

Více než tvrdé znalosti (naučit vás ladit procedury a indexy), se vás budeme snažit naučit měkké znalosti (druhy a funkce databází, jaké jsou mezi nimi rozdíly, co všechno umí a kde jsou zranitelné). Tvrdé znalosti si potom budete moct snáz dogooglit, protože už budete vědět, co hledáte.

Prvním část představí metadata, indexy, výkon, cloud a on-prem. Zabrousíme i do JSON a XML dat, nahlédneme do bezpečnosti a popíšeme si, k čemu jsou dobré procedurální jazyky a další databázové objekty.

Druhá část se bude věnovat různým druhům databází pro různé účely a přehledu těch nejčastějších. OLTP, DWH, NoSQL, grafové databáze.

Ve třetí části, kde se dozvíme, něco o enterprise nasazení databází,jejich zabezpečení, 100% dostupnosti, backupech, ale také o připojení přes ODBC/JDBC. Dotkneme se i sexy tématu CI/CD a vysvětlíme si, jak se k němu dá přistupovat a proč. Data lineage/quality, MDM a taky pravidla psaní kódu a pojmenovávání objektů.

Podobně jako když se chcete začít učit anglicky, nenaučíte se to za 3 měsíce. Věříme ale, že po našem workshopu/kurzu budete připraveni si pořídit pořádnou učebnici Javy a efektivně se z ní Javu se všemi kudrlinkami naučit.

AGENDA:

Flavors, functions:

- oltp vs dwh

- graphDB, NoSQL

- graph, Firebase, CosmoDB

- mssql/azure

- snowflake

- postgres/aurora/redshift

- MySQL

- bigquery

- rozdíly ve flavors (datumy, tsql, pl/sql, javascript) etc.

Featury a buzzwordy:

- metadata

- výkon indexy, columnstore

- integrace/tools

- advanced data queries e.g. JSON, XML...

- security

- procedurální jazyky

- další databázové objekty (materialized view, synonyms etc.)

Cílem není vás všechna zmíněná témata dopodrobna naučit, ale provést vás jimi tak, abyste jim porozuměly a věděly, co googlit, nebo na co se ptát, až na ně narazíte v práci.

Pro koho je přednáška určena?

Je určena pro mírně pokročilé, jen je potřeba, abyste věděli co je tabulka, select, where a group by. Dobré je už mít s databázemi nějakou praktickou zkušenost.

Co je třeba mít přichystáno?

Stačí mít po ruce počítač s prohlížečem.


PŘEDNÁŠEJÍCÍ

Pavel Chocholouš

Spolupracuje s Czechitas cca 3,5 roku. Podílel se na rozjetí stávající podoby kurzu SQL v DA Data. V DA Projekt mu říkají otec zakladatel. Po deseti letech v Avastu, kdebyl data expertem, data architect a data addict se chystá na změnu trička, již brzy na sociálních sítích. Spolupořádá SQL Saturday Prague jako zakládající člen CzechPass komunity.Partneři