Jak si vybrat kurz?

O Czechitas jsi už slyšela, ale nevíš na jaký kurz se přihlásit? Mrkni na článek, kde se snažíme všechny kurzy detailněji popsat, abys získala přehled a mohla…

Pokud jsi úplná začátečnice a IT chceš teprve přijít na chuť, doporučujeme nejdřív navštívit jednodenní workshop. Pokud se v konkrétní oblasti najdeš a budeš se chtít dál vzdělávat, jsou tu pro tebe dlouhodobé kurzy, které většinou trvají 12 týdnů. A kterou sekci si vybrat? Pojďme si je detailněji představit.

Dcm 2727


Programuju

Workshopy a kurzy pod společnou hlavičkou Programuju se zaměřují na různé programovací jazyky v několika stupních obtížnosti.

Pokud jsi ještě neměla s žádným kódem tu čest, doporučujeme začít s jednodenním workshopem Úvod do programování. V rámci několika hodin se dozvíš, jak vypadá kód, jaké jsou základní principy programování a taky zjistíš, jak vypadá struktura aplikací. Na workshopu se taky seznámíš se základními programovacími jazyky. Po jednom dni z tebe programátorka nebude, ale uvidíš, jestli by tě programování mohlo bavit a jakým směrem se dál vydat.

V momentě, kdy už máš základní povědomí o programování, se ti nabízí spousta možností. Pravidelně vypisujeme dlouhodobé kurzy v jazycích Java, C# nebo Python. Každý jazyk se používá na něco jiného, ale v základu jsou si hodně podobné. Např. Javu v praxi nejčastěji potkáš při vývoji mobilních aplikací či serverových backendů. Velmi oblíbený jazyk pro začátečníky je Python, který se zase používá v oblastech jako analýza dat nebo testing. A s programovacími jazyky JavaScript a PHP budeš zase nejčastěji vyvíjet webové aplikace (kurzy na tyto dva jazyky najdeš v sekci Tvořím web).

Testuju

V případě, že se na programování zatím necítíš, můžeš vyzkoušet obor testování. Každý správný kód musí být totiž nejdříve pořádně otestovaný. Znamená to, že tester zkouší funkcionalitu daného programu. Pokud se při testování vyskytnou nějaké chyby, nahlásí je programátorovi, který daný problém opraví. Je to tedy velmi důležitá role. Testování probíhá buď manuálně, kdy tester např. kliká na různá funkční tlačítka a sleduje, zda se nevyskytne nějaký problém. Existuje také automatizované testování, kdy si tester napíše skript, pomocí kterého se daná věc zkontroluje sama.

Na podzim 2020 spouštíme tři Digitální akademie zaměřené právě na testování, a to v Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. Za 3 měsíce získáš znalosti základů testování, programování a quality assurance. Pojď do toho taky a nastartuj kariéru v novém oboru!

Tvořím web

Pod společným jmenovatelem Tvořím web najdeš lekce HTML/CSS, Bootstrap nebo Wordpress. Nejvhodnější je začít základy HTML a CSS, na které se můžeš podívat i online. Jedná se o základní značkovací a stylovací jazyky, bez kterých se při tvorbě stránek neobejdeš. Nemusíš se bát, v tomto případě se nejedná o programování. Pomocí různých značek v HTML vytváříš kostru stránky, a díky CSS tuto kostru stylově vyladíš. Bootstrap je oproti tomu již předpřipravená sada nástrojů, díky kterým si kódování můžeš hodně ulehčit. Určitě je ale lepší s Bootstrapem začít až poté, co si osvojíš základy HTML a CSS. Naopak Wordpress je redakční systém, při jehož používání znalosti HTML a CSS vůbec nepotřebuješ. Nicméně i tu je to výhoda. V tomto systému si skládáš webové stránky pomocí předpřipravených šablon. Kromě jednodenních workshopů se můžeš přihlásit i na dlouhodobý kurz Web od A do Z nebo Digitální akademii zaměřenou na vývoj webu.

Datová analýza

Data, analýzy a statistiky jsou všude kolem nás. Správně vyhodnocená data mohou vydělávat peníze nebo také zachraňovat životy. Myslíš, že by tě bavilo zjišťování různých vztahů a souvislostí? V Czechitas ti nabízíme workshopy zaměřené na základy práce s daty, používané technologie (např. SQL nebo PowerBI), ale i praktické rady datových analytiků, se kterými spolupracujeme. Datovou analýzu si můžeš vyzkoušet na jednodenních workshopech nebo se přihlásit do Digitální akademie zaměřené na datovou analýzu.

Dsc 7723


Grafický design

Pokud ti v žilách koluje kreativní krev, pak jsou kurzy s tématikou grafického designu jasná volba. Zaměřujeme se na úplné začátky práce s grafikou jako je např. workshop Canva. Pomocí jednoduchého online nástroje si vyčaruješ skvělý životopis, pozvánku nebo plakát. Pro pokročilejší vypisujeme kurzy s programem Inkspace, kde se učíš pracovat s vektory. Velmi oblíbené jsou kurzy UX (User Experience), které jsou v dnešní době nedílnou součástí návrhů webových stránek. V rámci tohoto kurzu se však ponoříš do použitelnosti nejen webu, ale i mobilních aplikací nebo online her.

Jsem online bezpečně

Setkala ses někdy s tím, že ti nějaký vir napadl počítač? Zajímá tě, jak se zabezpečit před útoky? Tenhle kurz tě provede od základního zabezpečení počítače, přes důležitost soukromí na internetu a šifrování až k důležitosti zálohování dat.

Doufáme, že ti tento přehled ulehčil rozhodování. Těšíme se na tebe na příštím workshopu nebo kurzu!


Kdo pro tebe napsal tento příběh?
Kateřina Blatná
Marketing Volunteer & Lecturer