Jak si vybrat kurz?

#
min

O Czechitas jsi už slyšela, ale nevíš na jaký kurz se přihlásit? V článku ti představíme kurzy, abys získala přehled a mohla si vybrat ten svůj.

V Czechitas nabízíme jednodenní i dlouhodobé kurzy (zakončené certifikátem), které jsou rozřazené do několika oblastí pro začátečnice i pokročilejší. Pořádáme kurzy na téma datová analýza, tvorba webu, testování, programování, digitální dovednosti a spoustu dalších. Pojďme si je představit víc zblízka.

Dcm 2727


O IT nic nevím 

Pokud jsi úplná začátečnice a zvažuješ, kterou oblast IT (a jestli vůbec) vyzkoušet, doporučujeme ti nejdřív navštívit naše bezplatné webináře ze série Poznej TO, kde ti představíme, o čem je programování, tvorba webu, testování, digitální dovednosti nebo datová analýza. Během hodiny a půl se dozvíš, o čem daná oblast IT je, jaké v ní najdeš uplatnění a kde začít se svým studiem.

V případě, že tě vybraná oblast zaujme a budeš si ji chtít reálně vyzkoušet, můžeš začít úvodními kurzy, kde se během jednoho dne naučíš úplné základy, které si vyzkoušíš na praktických příkladech (u většiny kurzů). 

Základy už mám a chci znát víc

Pokud tě jednodenní kurz nalákal a chceš se vzdělávat dál, jsou tu pro tebe dlouhodobé kurzy, které většinou trvají 12 týdnů. Tyto semestrální kurzy začínají vždy na jaře a na podzim.

Co v našich dlouhodobých kurzech získáš?

  • certifikát
  • záznamy lekcí (v případě studia online)
  • praxi –⁠ vlastní projekt či domácí úkoly
  • dovednosti, které stoupají na hodnotě
  • know-how od předních českých IT odborníků

5x proč: Přihlas se na dlouhodobý kurz, pokud…

  • víš, že ke studiu o samotě se nedonutíš
  • chceš studovat pravidelně a vidět reálné výsledky
  • potřebuješ doplnit znalosti ke své stávající práci
  • chceš změnit práci a studovat pozvolna pár hodin týdně
  • potřebuješ znalosti pro vlastní projekt –⁠ naťukat web ve WordPressu apod.
Dsc 7723

Chci pracovat v IT oboru

Pokud by ses chtěla do IT rekvalifikovat, dveře se ti můžou otevřít díky certifitkátu z Digitální akademie. V Czechitas pořádáme 2x ročně (podzim a jaro) 3 druhy Akademií, a to se zaměřením na Datovou analýzu, Testování a Front-end vývoj. Během 4 měsíců intenzivního vzdělávání získáš znalosti potřebné pro juniorní pozici v IT, kariérní poradenství, kontakty a propojení na naše partnerské firmy. Mnoho absolventek Digitální akademie si našlo uplatnění velmi rychle a změnilo svou kariéru, jako třeba Jana, Anna a Tereza. Chce to ale i chuť vzdělávat se dál, protože IT je dynamický obor, který se neustále vyvíjí. 

Hledám si práci

Věříme, že ženy do IT patří, a proto ti taky pomůžeme s nastartováním nebo nasměrováním tvé kariéry. K tomu jsou určeny akce v sekci Kariérní rozvoj

V IT už pracuji a chci se dál vzdělávat

Pro naše absolventky a pokročilé v IT, které si chtějí své znalosti prohloubit, pořádáme dlouhodobé kurzy, krátkodobé kurzy a TechMeet Upy –⁠ vše najdeš v sekci IT v praxi

A kterou oblast IT si tedy vybrat? Pojďme si je detailněji představit.

Programování 

Programování není jen zmatená řada písmenek a číslic. Pomocí příkazů počítači říkáme, co má systém provést. Píšeme kód, pomocí kterého se nějaký úkol automaticky vyřeší. Můžeme si naprogramovat jednoduché programy nebo náročnější mobilní, desktopové nebo webové aplikace. Jedná se o oblast IT, která se prolíná ostatními. Na programování tak můžeš narazit i tehdy, pokud se budeš věnovat testování, tvorbě webu nebo datovou analýzu. 

Kurzy pod společnou hlavičkou Programování se zaměřují na různé programovací jazyky v několika stupních obtížnosti.

Pokud jsi ještě neměla s žádným kódem tu čest, doporučujeme začít s jednodenním kurzem Úvod do programování (při úvodním kurzu nezáleží, jaký jazyk si vybereš, jde hlavně o to pochopit principy programování). V rámci několika hodin se dozvíš, jak vypadá kód, jaké jsou základní principy programování a taky zjistíš, jak vypadá struktura aplikací. Po jednom dni z tebe programátorka nebude, ale uvidíš, jestli by tě programování mohlo bavit a jakým směrem se dál vydat.

V momentě, kdy už máš základní povědomí o programování, se ti nabízí spousta možností. Pravidelně vypisujeme dlouhodobé a navazující kurzy v jazycích Java, JavaScript, C#, PHP nebo Python. Každý jazyk se používá na něco jiného, ale v základu jsou si hodně podobné. Např. Javu v praxi nejčastěji potkáš při vývoji mobilních aplikací či serverových backendů. Velmi oblíbený jazyk pro začátečníky je Python, který se zase používá v oblastech jako analýza dat nebo testing. A s programovacími jazyky JavaScript a PHP budeš zase nejčastěji vyvíjet webové aplikace.

Tvorba webu

Tvorba webu je velmi různorodý a kreativní obor. Weby a aplikace lze tvořit pomocí šablon, i úplně od základu –⁠ tvořením statických prvků díky kódování v HTML a CSS jazycích a přidáváním dynamických prvků pomocí programování v JavaScriptu či dalších jazyků. Aby toho nebylo málo, funkční weby musí dávat smysl uživateli a být příjemné na používání tak, aby měl skvělou uživatelskou zkušenost (user experience neboli UX).

V Czechitas se soustředíme především na frontend vývoj, kódování v HTML (značkovací jazyk) a CSS (stylovací jazyk) a UX design.

Nejvhodnější je začít základy HTML a CSS, na které se můžeš podívat i online. Jedná se o základní značkovací a stylovací jazyky, bez kterých se při tvorbě stránek neobejdeš. Dále můžeš pokračovat cestou vývojářky k programovacím kurzům –⁠ ve velice oblíbeném jazyku JavaScript a poté ve frameworku React, který patří mezi nejvyužívanější. Pokud si chceš vytvořit své vlastní webovky, ale neláká tě programovat si je úplně od základu, vyzkoušej Wordpress. Je to redakční systém, ve kterém si skládáš webové stránky pomocí předpřipravených šablon. 

Pokud bys chtěla jít ve studiu hodně do hloubky, doporučujeme ti oblíbený kurz Staň se kodérkou nebo Digitální akademii: Web.

Datová analýza

Data, analýzy a statistiky jsou všude kolem nás. Správně vyhodnocená data mohou vydělávat peníze nebo také zachraňovat životy. Myslíš, že by tě bavilo zjišťování různých vztahů a souvislostí? V naší nabídce kurzů Datové analýzy ti nabízíme zaměření na základy práce s daty, dotazovací jazyk SQL, Python pro data (pro práci s databázemi) a používaný nástroj pro vizualizaci dat PowerBI. Datovou analýzu si můžeš vyzkoušet na jednodenních kurzech nebo se přihlásit do Digitální akademie zaměřené na datovou analýzu.

Testování

Testování je perspektivní oblast pro někoho, kdo je pečlivý, má analytické myšlení a rád komunikuje. Úlohou testera je ověřovat, že software nebo hardware je vyvíjen podle potřeb zákazníka a vyřeší mu konkrétní problém. 

V Czechitas si můžeš vyzkoušet testovat na jednodenním kurzu Test it a pokud by tě to bavilo, tak se můžeš přihlásit i do Digitální akademii: Testování

Digitální dovednosti 

V kurzech ze sekce Digitální dovednosti získáš dovednosti, které využiješ nejen ve svém budoucím povolání, ale i v soukromém životě. Nabízíme kurzy věnované práci s PC i kancelářskými aplikacemi (Excel a Microsoft 365) a širokou paletu dalších aktivit (IT bezpečnost, grafika v Canvě).

PS: Co dělat, pokud u vybraného kurzu není vypsaný žádný termín?

Sleduj pravidelně náš kalendář nebo odebírej Newsletter a už ti žádný kurz neuteče! V případě zájmu o Digitální akademii se můžeš zapsat na Dejte mi vědět listinu, abys byla mezi prvními, kdo se o novém termínu Akademie dozví. Další odpovědi na tvé otázky ohledně kurzů můžeš získat zde.

Hodně štěstí do nových začátků a vzhůru do vzdělávání! IT je budoucnost. I Tvoje.

Kdo pro tebe napsal tento příběh?
Kateřina Blatná
Marketing Volunteer & Lecturer

Czechitas Podcast

Příběhy, které vytvářejí ženy v IT - protože IT je budoucnost. I tvoje!

Zůstaňme v kontaktu

Odebírej náš měsíční newsletter, ve kterém se seznámíš s IT, najdeš inspirativní příběhy, novinky z oboru, ale i pozvánky na konference. Čas od času ti dohodíme slevu na vstup, zajímavé pracovní příležitosti nebo tipy, kde se dál vzdělávat. Buď v obraze!

Odebírej Newsletter