Anna Střeštíková: Moje cesta k IT

Z oboru letecké dopravy k práci analytičky

Jak se říká.. Boží cesty jsou nevyzpytatelné a tak bych možná popsala i můj příběh. Od dětství jsem byla tak trochu potížista a učila jsem se hlavně to, co mě bavilo. S přibývajícími léty jsem ale přišla na to, že pokud mě něco baví, dokážu se v tom zlepšovat a být úspěšná. Hnacím motorem mi je má vlastní sebekritika, protože sama sobě nikdy nepřipadám dost dobrá. Na jednu stranu to může znít smutně, beru to ale jako svou výhodu, protože mám motivaci se neustále zlepšovat. Čas od času pak přijdou i dny, kdy si řeknu..“ Jako jo, asi se ti to povedlo a nejsi úplně marná“.

Vystudovala jsem vysokou školu ekonomického směru se zaměřením na leteckou dopravu. Škola mě moc bavila a díky předmětům jako Etapy života letadel, Letecká terminologie nebo projektu navrhování systému bezpečnostního odbavení na letišti jsem věděla, že bych se ráda uchytila v oboru. V letecké dopravě je ale poměrně omezená nabídka pracovních míst, a to obzvlášť když vám nejde o sezónní práci letušky. Po škole jsem měla krátkou, ale intenzivní (v tom špatném slova smyslu) zkušenost v malé firmě na pozici referenta logistiky.

Z pozice referenta logistiky se vyklubal pracovník řešící snad vše. Když jsem ke konci zkušební doby pochopila, že takhle to fungovat nemá a chyba není na mé straně, dala jsem výpověď a řekla si, že prostě budu hledat znovu. S nabytou zkušeností jsem už věděla, že je pro mě důležité, aby můj zaměstnavatel byl férový a měl ty správné hodnoty.

Do dvou týdnů od výpovědi přišel zlom a příležitost pracovat jako Prodejce letenek v agentuře, která je dlouhodobě největším prodejcem letenek v ČR. Může se zdát, že prodávat letenky je jednoduché a do jakéhosi systému jen zadáte odkud a kam, termín a je to. Pravdou ale je, že za všemi těmi krásnými weby jsou globální distribuční rezervační systémy fungující v terminálu pomocí příkazového řádku. To, co mi nejdřív připadalo jako Matrix se stalo mojí láskou. Jak už jsem psala na začátku, když mě něco baví, zlepšuji se.

Po roce jsem se stala junior manažerem pro Prahu a najednou měla na starosti patnáct letenkářů, tři pobočky, včetně nonstop pobočky na letišti a hromadu starostí. Bylo to náročné období, ale myslím, že to byla zásadní zkušenost, za kterou nikdy nepřestanu být vděčná. V okamžiku, kdy mi začaly docházet síly přišla jiná pracovní nabídka a s ní i čas posunout se dál.

Nastoupila jsem do mezinárodní renomované společnosti, která zajišťuje služební cesty pro velké korporátní klienty. Díky této pozici jsem měla šanci proniknout do prostředí s pevně nastavenými procesy a posunout se ve svých znalostech a dovednostech ještě o něco dál. Po více než 6 letech v letenkách jsem pocítila, že potřebuji změnu. Letecká doprava je neuvěřitelně krásný a dynamický obor, ale po nějaké době se obrníte a otupíte. Už vás nerozhodí stávky leteckých dopravců nebo zrušené lety kvůli počasí a místo stresu při komunikaci s nešťastnými klienty se jen soustředíte na vyřešení problému.

Když přišla pandemie a s ní v podstatě zastavení letecké dopravy, začala jsem přemýšlet jaká je moje další perspektiva v tomto oboru. Spoustu procesů se automatizuje, lidí bude potřeba čím dál méně a jakožto vysoce empatickému člověku mi nedělalo dobře se loučit s odcházejícími kolegy nebo čekat kdy přijde řada na mě, cítila jsem se demotivovaná.

Manžel mi už dlouho říkal, že bych měla zkusit programování, a právě díky této myšlence jsem objevila web Czechitas a jejich nabídku kurzů. Pustila jsem se do jednodenních kurzů od programování v Pythonu po Excel a nechala se zlákat intenzivním kurzem Digitální Akademie Data. Přestože to původně vypadalo, že skončím na pozici náhradníka těsně před branou kurzu, nakonec tomu osud chtěl jinak a 1.září se mi doslova změnil život. Vzala jsem to jako obrovskou příležitost a tří měsíčnímu studiu se věnovala naplno, dala do toho všechno.

Odměnou mi bylo to, že jsem vyhrála ocenění za nejlepší projekt a dostala nabídku práce od mentora mého projektu. Ještě před koncem akademie jsem tedy dala výpověď a aktuálně už téměř půl roku pracuji jako BI Analytik v Accenture. Je přede mnou ještě dlouhá cesta a spoustu prostoru ke zlepšování se, ale to je to, co mě baví a co potřebuji. Doufám, že vám můj příběh dodal trochu kuráže, pokud se rozhodujete, zda změnit svou kariéru. Není to jednoduché, ale ROZHODNĚ TO STOJÍ ZA TO!

- Anna Střeštíková

A co ty? Vzděláváš se a zvažuješ změnu kariéry směrem do IT? Neváhej a ozvi se naší HR spojce Pavle!

Pavla Wittner
Career Development & Partnerships Coordinator

pavla.koprivova@czechitas.cz

Kdo pro tebe napsal tento příběh?
Kateřina Blatná
Marketing Volunteer & Lecturer