Smysluplný dárek pod stromeček? Daruj vstupenku do světa IT.
Dárkové poukazy

Sir Timothy „Tim“ John Berners-Lee je anglický informatik, tvůrce World Wide Webu a ředitel konsorcia W3C, které dohlíží na pokračující vývoj webu. Je označován za jednoho z „otců internetu“.

Narodil se do rodiny matematiků. Jeho rodiče byli součástí týmu, který vyvinul první komerční počítač - Ferranti Mark 1. Není tedy divu, že malý Tim se již v dětství zajímal o počítače a elektroniku obecně. K nim si však nenašel cestu přímo, ale přes modely vlaků, které jako chlapec rád rozebíral. V rozebírání pokračoval i na univerzitě v Oxfordu, kdy si vyrobil počítač ze staré televize. 

Po škole začal pracovat jako počítačový inženýr a v roce 1978 napsal software pro sazbu textu a multitaskingový operační systém. V roce 1980 působil v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě. Napsal zde program ENQUIRE, založený na technice hypertextu, který mu měl pomoci si pamatovat profesní vztahy mezi velkým množstvím vědců a udržovat přehled o jejich projektech. Vzhledem k velké zásobě dokumentů, které byly k dispozici pouze v jednom exempláři a na jednom místě, jej napadlo vytvořit multimediální informační systém s dálkovou sítí, aby k těmto zdrojům existoval přístup z různých míst. Tím byl položen základ pro vytvoření World Wide Web.

O čtyři roky později měl za úkol navrhnout síť, která by umožňovala různým počítačům spolu na dálku komunikovat. Jeho cílem bylo vytvořit „on-line systém“, prostřednictvím něhož by vědci mohli sdílet výsledky své práce, mít k nim kdykoli přístup a nemuseli být odkázáni na výměnu e-mailů. V roce 1989 Tim Berners-Lee společně s Robertem Cailliauem vytvořil první návrh projektu vytvoření distribuovaného hypertextového systému a projekt WWW byl zahájen. Za tímto účelem vyvinul aplikační protokol HTTP (Hyper Text Transfer Protocol), který na internetu slouží k přenosu dat a sdílení dokumentů, a to tak, že každému je přidělena adresa URL (Uniform Resource Locator), sloužící k přesné identifikaci jejich umístění. V roce 1991 spustil Berners-Lee první webový server a prvním dokumentem uloženým na serveru se stal telefonní seznam CERNu.
Počet stránek rostl první roky pomalu – do roku 1993 existovalo na světě pouze 130 webů. Od roku 1994 nastává přelom a množství stránek přibývá strmým tempem - dnes je jich více jak miliarda.A co by Tim udělal udělal jinak, kdyby web navrhoval dnes? Zrušil by dvojité lomítko za dvojtečkou. Sám říká, že ve skutečnosti tam k ničemu není. Ale tehdy mu to přišlo jako dobrý nápad.