Smysluplný dárek pod stromeček? Daruj vstupenku do světa IT.
Dárkové poukazy

Margaret Hamilton je americká softwarová inženýrka a podnikatelka. Byla ředitelkou oddělení softwarového inženýrství v MIT Instrumentation Laboratory, která vyvíjela letový software pro Program Apollo. V roce 2016 získala Prezidentskou medaili svobody, kterou ji udělil prezident USA Barack Obama.

K programování se Margaret dostala jako řada prvních programátorů oklikou přes matematiku, kterou studovala na univerzitě. Margaret vzpomíná, že programátoři tehdy nebyli bráni úplně vážně. Programování se považovalo spíše za umění a kouzlení, nikoli za vědu.

Při práci na projektu SAGE, detekujícím nepřátelské střely, prokázala, že si poradí s neobvyklými výzvami. I proto si jí všimla NASA a Margaret začala pracovat na softwaru pro projekt Apollo s vizionářským cílem poslat člověka na Měsíc a vrátit jej zpět na Zem.

Margaret byla obzvláště fascinována situacemi, které se vymykaly předvídanému scénáři. A že jich kolem ní bylo. Její čtyřletá dcerka jednou během testu programu pro Apollo 8 nedopatřením spustila program, který neměl v tu chvíli běžet, což způsobilo pád systému. Margaret chtěla, aby byl počítač na podobné situace připraven, nicméně její nadřízení tvrdili, že není možné, aby vycvičený astronaut omylem spustil program. Jenže právě to se stalo. Apollo 8, které poprvé obletělo Měsíc, řídil Jim Lovell a neúmyslně spustil program P01. Hamilton byla v laboratoři, když volal Houston: „Máme problém, Lovell vymazal všechna navigační data.“ Bez nich počítač nevěděl, jak dostat astronauty domů. Po devíti hodinách dřiny našla šéfka programů řešení a posádka se v bezpečí vrátila. Grace a její tým tak dostali zelenou a prosadili systém priorit (asynchronní spouštění) tak, aby v případě, kdy je procesor zahlcen, dostaly přednost úkoly s vysokou prioritou. To také dopomohlo k úspěšnému přistání na Měsíci, kdy byl systém Apolla 11 kvůli neočekávané chybě přetížen a hrozilo, že mise ztroskotá. Díky zavedenému systému priorit byl software schopen restartu a zachoval důležité funkce. A zbytek už je historie.