Smysluplný dárek pod stromeček? Daruj vstupenku do světa IT.
Dárkové poukazy

Kurt Friedrich Gödel byl matematik, fyzik a filozof, který se stal jedním z nejvýznamnějších logiků všech dob. Vytvořil předchůdce dnešních programovacích jazyků. Byl jedním z nejlepších přátel Alberta Einsteina a jeho okolí jej považovalo za génia ale i podivína. 

Kurt se narodil v Brně na Pekařské ulici do německé rodiny ředitele textilní továrny. Jako chlapec byl velmi zvědavý, proto mu říkali malý pan Proč. V roce 1924 nastoupil na univerzitu ve Vídni. 

V roce 1931, rok po doktorátu, Gödel vyslovil a dokázal tvrzení, která znamenala vědecký průlom. Formuloval dvě věty o neúplnosti. Z první plyne, že žádný formální systém nemůže být zároveň úplný a bezesporný, a z druhé, že jeho bezespornost nelze uvnitř tohoto systému dokázat. Ukázal, že některou matematiku nemůžeme dokázat ani vyvrátit. Vždy budou existovat nějaké pravdy, které se nedají ověřit. Tyto věty ukončily delší než padesátileté úsilí matematiků úplně formalizovat matematiku tím, že poukázaly na možnost existence neřešitelných problémů. K důkazu vět Kurt rozvinul nebo nově vyvinul několik matematických postupů či technik. Například takzvané Gödelovo číslování je unikátním kódovacím systémem a některé jeho části připomínají to, co v současnosti informatici nazývají programovací jazyk počítačů.

Jeho žena Adele byla o několik let starší a svého nevšedního partnera uctívala, ale i ochraňovala. Když ho například jednou obtěžovala skupina nacistických výtržníků, zahnala je na útěk kabelkou.V roce 1940 se kvůli válce přestěhovali do USA, kde Kurt působil jako profesor na Princetonu a získal několik čestných doktorátů na dalších univerzitách. V zámoří se také seznámil se svým přítelem, Albertem Einsteinem, který na něj měl velký vliv. Kurt dokonce na Einsteinově teorii relativity dokázal, že se pomocí časových smyček dá teoreticky cestovat časem do minulosti.

Kurt se stal legendou pro své objevy a byl velmi vyhledáván. On sám však byl plachý, uzavřený a až puntičkářský. Chatrné zdraví, které mu rodina připisovala, traumatizující zážitky z období nacismu i tlak na výkon člověka s pověstí génia se podepsaly na jeho psychosomatických potížích, které se stářím a odchodem vrstevníků a blízkých přátel prohlubovaly. Trpěl obsedantním strachem z jedů a otravy jídlem. Byl schopen jíst pouze jídla připravená jeho ženou. Ke konci roku 1977, když byla Adele na půl roku v nemocnici, Kurt odmítal jakékoliv jídlo, což vedlo až k jeho smrti hladem. Stalo se tak 14. ledna 1978, kdy vážil pouhých 29 kilogramů.