Smysluplný dárek pod stromeček? Daruj vstupenku do světa IT.
Dárkové poukazy

Grace Murray Hopper byla americká matematička, informatička a důstojnice námořnictva Spojených států. 

Už od mládí byla vedena k technice a matematice. Grace byla také velice zvídavá a zkoumavá. V touze poznat, jak věci fungují, ráda rozebírala různé mechanismy což v jejích sedmi letech odneslo hned sedm budíků v domácnosti. Vystudovala matematiku na Vassar College a na Yale získala v roce 1934 své PhD. Byla jedenáctou ženou, která v oboru matematiky doktorát na Yale získala. 

Po útoku Japonců na Pearl Harbor se Grace dostala k americkému námořnictvu. Byla zařazena k vojensko-civilní pracovní skupině na Harvardu, konkrétně k počítači Mark I, který vymyslel Howard Aiken. Dostala za úkol pochopit funkci počítače a vytvořit programovací jazyk. Prostudovala si práce Charlese Babbageho a Ady Lovelace a napsala 500 stránkový manuál pro obsluhu počítače Mark I včetně návodu na jeho programování. Vyvinula tak první kompilátor pro počítačový programovací jazyk vůbec. 

Když pracovala na Mark II, došlo k chybě stroje, jejíž příčinou byla můra zapadlá do relé. Hopperová to zaznamenala do protokolu jako první skutečný případ nalezeného „brouka“, anglicky „bug“, jak se slangově označuje programátorská chyba.
Termín “debugging” je však mnohem starší – „bug“ coby označení technické chyby používal už na sklonku 19. století Thomas Alva Edison. Nicméně Grace napomohla jeho přenesení do počítačového a zejména softwarového světa. Díky šíři jejích schopností byla někdy označována jako „úžasná Grace“ (Amazing Grace).