Softwarový QUAS | Ženy do IT, IT do žen!

Ve světě informačních technologií je žalostně málo žen. A to je strašná škoda, protože je to svět plný inovací, možností a flexibility. Tento problém řešíme v neziskové organizaci Czechitas a už přes dva roky měníme mýty a stereotypy, že ženy do IT nepatří.

Softwarový QUAS - Czechitas

Ženy do IT, IT do žen!

Ve světě informačních technologií je žalostně málo žen. A to je strašná škoda, protože je to svět plný inovací, možností a flexibility. I přesto že první programátorky byly ženy, dnes jich v České republice najdeme zhruba 10 %. Kam se poděly? Proč tu nejsou? Nikdo jim o tom neřekl? Mají strach, nebo je to ani nenapadlo?

Tyto otázky řešíme v neziskové organizaci Czechitas a už přes dva roky měníme mýty a stereotypy, že ženy do IT nepatří. Zjistili jsme, že tyto stereotypy si vytváří především ženy samotné. Chybí jim sebedůvěra, informace a možná i vzory ve společnosti. Proto pořádáme jednodenní a intenzivní kurzy v oblastech, jako je vývoj webu, základy počítačové grafiky, programování nebo datové analýzy. Kurzy jsou zaměřené primárně pro ženy a jsou finančně i časově dostupné. Vytváříme pro ně bezpečné a příjemné prostředí, kde žádná otázka není hloupá, kde se ženám s našimi lektory věnujeme individuálně a hlavně ženy motivujeme, aby se vzdělávaly dál. Ty nejvíc odhodlané dokonce i propojíme s IT firmami na trhu a jsme pro ně pomocnou rukou při hledání nové práce nebo nového nasměrování. Už máme za sebou desítky takových příběhů a to nás samotné motivuje a pohání dál.

Softwarový Quas

V Czechitas jednoduše věříme, že IT se může naučit každý a že nikdy není pozdě s tím začít. Je to o neustálém sebevzdělávání a disciplíně. Na náš kurz se může přihlásit každá žena, bez omezení věku, předešlé zkušenosti nebo vzdělání. A pokud nenaplníme kapacitu kurzu ženami, jsou přístupné i mužům, těm dveře rozhodně nezavíráme.

Za rok 2015 jsme takových kurzů vytvořili 46 a prošlo jimi přes 1 200 žen. Za tím vším stojí 1 milionový tým s pevným jádrem, 3 holky na full-time a desítky dobrovolníků. Kurzy pořádáme za velmi symbolický poplatek, protože za námi stojí stovky zkušených lektorů, odborníků z oboru a velcí partneři, jako je Konica Minolta, Impact Hub, Concur nebo Microsoft. Zapojit se může každý, kdo chce s námi šířit tuto myšlenku dál.

Se společností Microsoft například vzděláváme i malé žáky a učitele na základních a středních školách ve společném projektu Akademie programování. Středoškolačky se snažíme nasměrovat ke studiu IT oboru na naší Letní škole IT. Už teď můžete přihlásit dceru, sestru nebo kamarádku na náš příměstský tábor a změnit její budoucnost. V týdnu od 8. 8. 2016 bude akce v Brně a od 22. 8. 2016 v Praze. Budeme programovat, budeme si hrát, kouzlit, poznáme prostory velkých firem i univerzitních laboratoří a budeme měnit životy, tak jak to je u nás v Czechitas na denním pořádku :).