Jsme holky a kluci, kteří se pohybují ve světě IT. Holek je tu málo. Chceme to změnit a vyrovnat síly. Chceme víc žen do IT, protože to má smysl. A protože bez digitální gramotnosti se už brzy neobejde vůbec nikdo. A protože firmy se zas neobejdou bez nových talentů v IT a diversity v pracovních týmech.

Pořádáme pro ženy a holky kurzy programování, tvorby webu, grafiky, nebo datové analytiky. Vytváříme prostředí, kde se nemusí bát zvednout ruku a můžou se neustále zlepšovat. Naši lektoři a lektorky na workshopech zodpoví jakýkoli dotaz a pomůžou vyřešit každý zádrhel. Na Czechitas komunitu koučů a absolventek kurzů se pak lze obrátit i s dotazy ohledně dalšího vzdělávání a kariéry.

Píšeme příběhy žen v IT už od samého počátku. Otevíráme jim dveře k informačním technologiím, motivujeme a vzděláváme je. Dívkám pomáháme s volbou studijních oborů, radíme se zaměřením na konkrétní technologie i s otázkami ohledně zaměstnání. Umíme je spojit i s odborníky na danou problematiku.

V království jedniček a nul jsme samozřejmě jedničky.

Chci vás podpořit

Co děláme?

V roce 2014 jsme založili neziskovou organizaci Czechitas a vyrazili do boje za vyšší IT gramotnost u žen a mladých lidí. V létě 2015 jsme získali cenu Social Impact Award za sociální přínos a začali jsme více pracovat na dlouhodobé udržitelnosti našeho podnikání a na samostatnosti Czechitas. Rozšířili jsme naše kurzové portfolio na mnoho technologií a oblastí v IT a spolu s Keboolou jsme vytvořili DataGirls, kurzy datové analytiky. Uvědomili jsme si, že volba budoucího zaměstnání začíná i dříve. Vrhli jsme se proto i do projektu Akademie programování, který vzdělává i učitele a děti na základních a středních školách. V roce 2015 se naše zakladatelka Dita umístila v žebříčku New Europe 100, tedy mezi TOP stovkou lidí ze střední a východní Evropy, kteří se snaží vylepšit svět pomocí digitálních technologií.

V roce 2016 ocenila naši práci s komunitou i Evropská unie cenou European Citizen Prize a Google.org nám svěřil jako první organizaci ve střední a východní Evropě grant na výrobu našeho prvního rekvalifikačního kurzu pro ženy Digitální akademie. Chceme nabídnout vzdělávání ženám v celé České republice a pod hlavičkou projektu s Konica Minolta #czechitasgoglobal nebo s projektem Datagirls i v některých evropských městech.

Vědí o nás už i za oceánem. V roce 2017 jsme získali SXSW Community Service Award v Texasu. Z ocenění máme velkou radost. Znamená to totiž, že to, co děláme, má smysl i pro ostatní.

Pořádáme kurzy a workshopy

Celoročně pořádáme přednášky, workshopy i dlouhodobé kurzy zaměřené na

  • Programování
  • Tvorbu webových stránek
  • Grafiku
  • Online marketing
  • Datovou analytiku.
Protože dobře víme, jak těžké někdy je zvednout ruku v místnosti plné chlapů, otevíráme holkám a ženám cestu k IT oborům a vedeme je při prvních krocích. Pokud pak dále směřují k pracovní příležitosti nebo ke studiu IT oborů, naše mise byla úspěšná.

Ukazujeme studentkám, že kariéra v IT má smysl

Studentky středních škol motivujeme k volbě IT oborů při dalším studiu. Kromě workshopů a intenzivních kurzů, které běží během školního roku, jsme v létě 2015 úspěšně spustily první ročník Letní školy IT. Od roku 2015 jsme se společností Microsoft začaly pracovat také na projektu Akademie programování.

Přednášíme a neformálně se setkáváme

Pravidelně se setkáváme u sklenky na pražských či brněnškých akcích Czechipub nebo posouváme naše dovednosti dál prací na reálných projektech v Coding Clubu. Trochu formálněji nás potkáš také na konferencích a přednáškách. Sleduj náš Facebook a přidej se!

Vyrábíme datové analytičky v #digitalniakademie

Od ledna 2017 pilotujeme náš první komplexní tříměsíční kurz Digitální akademie, který vzdělává ženy bez předchozích zkušeností v datové analytice a po absolvování jím nabídne práci v některé z participujících firem. Projekt podpořil Google.org.

Díky!

Naše velké díky patří všem dobrovolníkům, holkám i klukům, firmám i jednotlivcům, kteří se do našich projektů ochotně zapojili. Udělali jsme společně pořádný krok vpřed a vytvořili mnoho příběhů žen v IT.Czechitas tým

Board

Tým

Strategic Advisory Board