Jana Mášová: Moje cesta k IT

Z korektorky testerkou

V únoru se v rámci naší blogové sekce Tvoříme příběhy setkáváme s Jančou, která prošla hned dvěma běhy Digitální akademie. Její cesta ale začala na jednodenním kurzu, díky kterému se nadchla pro další vzdělávání. A jak už tomu u absolventek našich kurzů bývá, i Janča si našla po skončení akademie práci a my jsme rádi, že se o její cestu do IT s tebou teď můžeme podělit!

Vzhledem k tomu, že jsem ve škole byla vždycky zaměřená spíš na jazyky a humanitní předměty, tak mě ani nenapadlo, že bych mohla pracovat v IT. Tam z mého pohledu patřili kluci, kteří byli dobří v matice a fyzice. Po vystudování filozofické fakulty jsem tedy začala pracovat jako korektorka.

Img 3245

Po nějaké době jsem ale zjistila, že co byla při studiích fajn brigáda, není práce na plný úvazek. Začala jsem tedy hledat směr své další kariérní cesty. Zrovna v té době jsem viděla rozhovor s Ditou, která mluvila o Czechitas a o tom, jak rekvalifikují maminky na mateřské, kadeřnice, a dokonce i horníky z OKD. To mi narušilo moji představu o tom, kdo se hodí do IT, a já si řekla, že bych to mohla taky zkusit.

Moc jsem nad tím nepřemýšlela a přihlásila se na jednodenní kurz Úvod do programování. K mému překvapení mi to docela šlo, a dokonce mě workshop i bavil. Rozhodla jsem se tedy zkusit větší výzvu a přihlásila jsem na Digitální akademii: Data, na kterou byly zrovna otevřené přihlášky. Pak mě čekaly tři náročné, ale skvělé měsíce naplněné teorií, SQL, jazykem Python a PowerBI. Nejnáročnější byl samozřejmě závěrečný projekt završený prezentací na brněnské hvězdárně.

Nejenže jsem na sebe byla hrdá, že jsem to zvládla, ale ještě lepší byl dobrý pocit z toho, že naše práce někomu opravdu pomohla.

Analyzovaly jsme totiž data z včelích úlů pro včelaře, se kterými jsme spolupracovaly prostřednictvím našeho mentora. Vidět, že naše práce měla smysl, byla největší odměna. Měla jsem štěstí, protože se mi podařilo nastoupit už dva týdny po skončení Akademie do KBC jako manuální tester. Práce s daty byla zajímavá. Testování jsem si hned zamilovala pro jeho rozmanitost. Člověk musí během práce hodně komunikovat. Potřebuje mít jak IT znalosti, tak se musí umět vžít do uživatele produktu.

Po čase jsem přešla na pozici test engineera, který je u nás ve firmě zodpovědný nejen za samotné testování, ale také za všechnu tu práci okolo, jako je příprava testovacího plánu, psaní scénářů, úzká spolupráce s našimi belgickými kolegy a developery, ale také příprava test dat, kde alespoň trochu využiji také SQL z datové DA.

Mg 9365

Chuť stále se učit a rozvíjet je v testingu velmi důležitá, a proto jsem ani chvíli neváhala a přihlásila se do nově otevřené Digitální akademie: Testování jako účastnice a zároveň pravá ruka Czechitas. I po víc jak roce v práci testera mě měla Akademie pořád hodně co naučit. Byly to například základy automatického testování a programování v Javě, také jsem od lektorů a koučů zjistila, jak vypadá práce testera v jiných firmách a jak u nich řeší problémy, se kterými se v práci také potýkám.

Možná to bude znít jako klišé, ale obě Digitální akademie, které jsem absolvovala, mě neuvěřitelně posunuly, rozšířily mi obzory a ani na chvíli jsem nelitovala, že jsem se před dvěma roky odvážila změnit profesní směr. Kdybych to měla shrnout, Digitální akademie za to rozhodně stojí!

- Jana Mášová, Test Engineer, KBC

A co ty? Vzděláváš se a zvažuješ změnu kariéry směrem do IT? Neváhej a ozvi se naší HR spojce Pavle!

Kdo pro tebe napsal tento příběh?
Kateřina Blatná
Marketing Volunteer & Lecturer