Jana Mášová: Moje cesta k IT

Z korektorky testerkou

S velkou radostí představujeme příběh Janči, která si vždy myslela, že coby žena a jazyková korektorka, může být zaměřena pouze humanitním směrem. Ihned po tom, co navštívila náš jednodenní kurz, ale změnila názor a nadchla se pro další vzdělávání. V Czechitas prošla hned dvěma běhy Digitální akademie. A jak už tomu u absolventek našich kurzů bývá, i Janča si po skončení Akademie našla práci, ve které je spokojená. Jsme rádi, že se o její cestu do IT s tebou teď můžeme podělit!

„Vzhledem k tomu, že jsem ve škole byla vždycky zaměřená spíš na jazyky a humanitní předměty, tak mě ani nenapadlo, že bych mohla pracovat v IT. Tam z mého pohledu patřili kluci, kteří byli dobří v matice a fyzice.“

Po vystudování filozofické fakulty jsem začala pracovat jako korektorka. Po nějaké době jsem ale zjistila, že co byla při studiích fajn brigáda, není práce na plný úvazek. Začala jsem tedy hledat směr své další kariérní cesty. Zrovna v té době jsem viděla rozhovor s Ditou, která mluvila o Czechitas a o tom, jak rekvalifikují maminky na mateřské, kadeřnice, a dokonce i horníky z OKD. To mi narušilo moji představu o tom, kdo se hodí do IT, a já si řekla, že bych to mohla taky zkusit.

Moc jsem nad tím nepřemýšlela a přihlásila se na jednodenní kurz Úvod do programování. K mému překvapení mi to docela šlo, a dokonce mě workshop i bavil. Rozhodla jsem se tedy zkusit větší výzvu a přihlásila jsem na Digitální akademii: Data, na kterou byly zrovna otevřené přihlášky. Pak mě čekaly tři náročné, ale skvělé měsíce naplněné teorií, SQL, jazykem Python a Power BI. Nejnáročnější byl samozřejmě závěrečný projekt završený prezentací na brněnské hvězdárně.

„Už dva týdny po skončení Digitální akademie jsem nastoupila do KBC jako manuální tester."

Nejenže jsem na sebe byla hrdá, že jsem to zvládla, ale ještě lepší byl dobrý pocit z toho, že náš závěrečný projekt Co dělají včely, když se nikdo nedívá měl smysl a opravdu někomu pomohl. Analyzovaly jsme totiž data z včelích úlů pro včelaře, se kterými jsme spolupracovaly prostřednictvím našeho mentora.

Měla jsem štěstí, protože už dva týdny po skončení Akademie se mi podařilo nastoupit do KBC jako manuální tester. Práce s daty byla zajímavá. Testování jsem si hned zamilovala pro jeho rozmanitost. Člověk musí během práce hodně komunikovat. Potřebuje mít jak IT znalosti, tak se musí umět vžít do uživatele produktu.

O práci test engineera

Po čase jsem přešla na pozici test engineera, který je u nás ve firmě zodpovědný nejen za samotné testování, ale také za všechnu tu práci okolo, jako je příprava testovacího plánu, psaní scénářů, úzká spolupráce s našimi belgickými kolegy a developery, ale také příprava test dat, kde alespoň trochu využiji také SQL z datové DA.

Chuť stále se učit a rozvíjet je v testingu velmi důležitá, a proto jsem ani chvíli neváhala a přihlásila se do nově otevřené Digitální akademie: Testování jako účastnice a zároveň pravá ruka Czechitas. I po víc jak roce v práci testera mě měla Akademie pořád hodně co naučit. Byly to například základy automatického testování a programování v Javě, také jsem od lektorů a koučů zjistila, jak vypadá práce testera v jiných firmách a jak u nich řeší problémy, se kterými se v práci také potýkám.

„Možná to bude znít jako klišé, ale obě Digitální akademie, které jsem absolvovala, mě neuvěřitelně posunuly, rozšířily mi obzory a ani na chvíli jsem nelitovala, že jsem se před dvěma roky odvážila změnit profesní směr. Kdybych to měla shrnout, Digitální akademie za to rozhodně stojí!"

- Jana Mášová, Test Engineer, KBC

A co ty? Vzděláváš se a zvažuješ změnu kariéry směrem do IT?

Získej certifikát na našich semestrálních kurzech, nebo se zapiš zde na "Dejte mi vědět" listinu Digitální akademie, která je čtyřměsíčním rekvalifikačním kurzem probíhajícím vždy na jaře a na podzim.

14
.
9
.
a
7
.
12
.

Online

St
,
17:00
20:00
,
17:00
20:00
Salesforce
IT v praxi
Pro ženy
Úplní začátečníci
Semestrální

Kurz tě připraví na pozici Salesforce Administrator

14
.
9
.
a
30
.
11
.

Online

St
,
17:30
20:00
,
17:30
20:00
Základy datové analytiky
Datová analýza
Pro ženy
Úplní začátečníci
Semestrální

Vyzkoušej si datovou analytiku, práci s databázemi a vizualizačním nástrojem

20
.
9
.
a
6
.
12
.

Online

Út
,
18:00
20:30
,
18:00
20:30
Python 1
Programování
Python
Pro ženy
Pokročilí začátečníci
Semestrální

Nauč se objektově orientované programování

27
.
9
.
a
13
.
12
.

Online

Út
,
18:00
20:30
,
18:00
20:30
HTML a CSS 1
Tvorba webu
Kódování
Pro ženy
Pokročilí začátečníci
Semestrální

Nauč se vytvářet statické webovky pomocí moderních postupů a bez použití šablon


Kdo pro tebe napsal tento příběh?
Kateřina Blatná
Marketing Volunteer & Lecturer

Czechitas Podcast

Příběhy, které vytvářejí ženy v IT - protože IT je budoucnost. I tvoje!