Bezpečné chování na internetu: Tipy, které ti mohou usnadnit život

Fotografie, kopie smluv, hesla k internetovému bankovnictví... Ve svém pc a mobilech uchováváme čím dál tím více citlivých informací. Jak na zdravé návyky v online prostředí? A víš, které to jsou?

Statistiky hovoří neúprosně – každých 39s se někdo na internetu stane obětí kybernetického útoku. Přijde ti, že tebe se to netýká? Nenapadá tě, proč by se útočníci měli zajímat zrovna o tebe nebo firmu, ve které pracuješ? Pak tě asi překvapí, že právě z těchto důvodů, jsi pro ně velmi dobrým terčem.

Útočníci počítají s tím, že jednotlivci a malé firmy disponují často mnohem nižší úrovní zabezpečení než velké nadnárodní korporace. A právě díky stoupající míře uchovávání osobních údajů v našich zařízeních, máme hackerům také hodně co nabídnout. Přitom jednat s ohledem na IT bezpečnost není nic těžkého a ani to nevyžaduje rozsáhlé odborné znalosti. Přinášíme ti hned několik doporučení od našich expertů.

Zdravé návyky v online prostředí

Používej dvoufaktorovou autentifikaci

Používej jedinečná hesla pro každou online službu, např. bankovnictví, e-mail, online nakupování, hry, sociální sítě apod. Pokud dojde k úniku dat, další účty budou v bezpečí. Asi není třeba dodávat, že hesla se nikdy nikomu nesdělují – nelep si je na papírek na displej, neschovávej pod klávesnici, ani nepiš do notýsku, který ti leží na pracovním stole. :-)

Pokud můžeš, využij dvoufaktorovu autentifikaci (2FA), která doplní tvé přihlášení o další bezpečnostní vrstvu (např. kód, který vygeneruje mobilní aplikace, otisk prstu nebo rozpoznání obličeje). Více o 2FA se dočteš v tomto článku. A kdo ti poradí, jak si nastavit 2FA pro konkrétní aplikaci? Nejlépe kamarád Google. Existují dokonce už i aplikace spravující 2FA, např. Authy.

Aktualizuj

I když ti to možná připadá otravné, neodkládej aktualizace systémů a aplikací na všech svých zařízeních. Aktualizace málokdy obsahuje nějakou zranitelnost, dost často nějakou zranitelnost sama řeší.

Důvěřuj, ale prověřuj

Nestahuj mobilní aplikace mimo oficiální obchody a dávej pozor i na to, kdo je jejich autorem. Ověř si, zda profil, s nímž komunikuješ při prodeji věcí na internetových bazarech, není podvržený. Nespouštěj makra bez rozmyslu a už vůbec je neměj povolená ve výchozím nastavení. Buď obezřetná/ý a kontruj podezřelé e-maily, mohlo by se jednat o phishing. Že nevíš, co vlastně kontrolovat? Vyzkoušej se v aplikaci Phishing Quizz od Google, která je k dispozici i v češtině.

Měj svá zařízení pod kontrolou

Pravidelně věnuj pár minut kontrole bezpečnostních nastavení svých aplikací a podívej se i na seznam zařízení, ke kterým jsi přihlášená/ý. Jsou opravdu všechna tvoje?

Tipy od odborníků, které ti mohou usnadnit život

Správce hesel

Aby sis zapamatoval/a všechna svá silná hesla do všech aplikací, musel/a bys být génius. Začni proto používat aplikaci typu Password Manager, která si je bezpečně zapamatuje za tebe. Kterou vybrat? Pomůže ti toto srovnání.

Pokud používáš zařízení Apple a jeho Správce hesel, můžeš si velmi jednoduše ověřit, zda tvoje údaje nebyly součástí nějakého úniku dat. A dostaneš i doporučení, která hesla upravit, aby byla bezpečnější. Jdi do svého Nastavení -> Hesla -> Doporučení pro zabezpečení.

Platby na internetu

Používej Apple/Google Pay všude, kde to jen lze. Je to opravdu jednoduché a velmi bezpečné. Pokud chceš být extra v bezpečí, neváhej použít virtuální platební kartu, kterou už nabízí snad každá banka.  

A co je nejdůležitější?

I když to může znít jako fráze, je vždy důležité vědět – KAM a PROČ klikáš. :-)

Pokud by tě oblast kybernetické bezpečnosti zajímala více, mrkni na kurz zdarma Základy kybernetické bezpečnosti na online vzdělávací platformě skillsbuild.org. Dozvíš se zde mnohem více nejen o typech útoků a jak se jim bránit, ale i tom, kdo jsou lidé, kteří útočí a jaké jsou jejich pohnutky. Kurz je dostupný v českém nebo anglickém jazyce po přihlášení/registraci do platformy skillsbuild.org. Zabere přibližně 6 hodin a za jeho absolvování získáš virtuální odznáček (badge).

Kdo pro tebe napsal tento příběh?
Barbora Kolaříková
Product Manager

Czechitas Podcast

Příběhy, které vytvářejí ženy v IT - protože IT je budoucnost. I tvoje!