IT is the future.
Yours too.

We help women, girls and children to explore the world of information technologies. We teach them to code in various programming languages, test their software, or analyse complex data. We organize workshops and courses on different levels of expertise, focused on particular knowledge or technology. We organize summer IT camps, requalification and evening courses. We inspire and empower new talents for stronger diversity and competitiveness in tech.

Why to study with us?

Daniela Lasotová

Daniela Lasotová
Event participant: Jobs in IT

I'm looking forward for more events with Czechitas!
Would you also like to work in an IT company where they have pool tables, terrace with swings or a masseur? After Python I have a feeling it might work out :-) I'm looking forward for more events with Czechitas!

Czechitas in media

Show all
 

Forbes | Barbora Bühnová - IT expertka

„Holky si často připadají v IT ztracené. My jim vracíme ztracenou důvěru v to, co samy dokážou, a v to, co vůbec jsou schopné udělat a dokázat."

read more ...
 

OnaDnes.cz | Holky chceme vás ve vědě a technice! České univerzity lákají studentky

České univerzity se potýkají s nedostatkem studentek na technických oborech. Přitom velmi často dosahují studentky na středních školách mnohem lepších studijních výsledků než kluci. Proč dívky upřednostňují jiné obory?

read more ...
 

Startitup | IT pro holky, holky pro IT

V posledních letech počet žen v IT stále klesá a Česká republika se vyskytla na druhé příčce s nejmenším počtem žen v IT v Evropě. Proč tomu tak je a proč se ženy obávají vstoupit do světa IT, když firmy pro ně mají dveře otevřené?

read more ...

Our achievements

Our huge thanks go to all the volunteers, girls and boys, companies and individuals, who were willing to participate in our projects. We have made a massive step forward together!

2016

Courses’ alumni
Lecturers
Courses
New members
Cities
1.661
followers on Twitter
9.853
fans on Facebook
1.323
supporters on LinkedIn

Awards


Social Impact Award
2015

New Europe 100
2015

Forbes 30 pod 30
2016

Young Transatlantic Leaders Innovation Programme
2016

Aspen Young Leaders Programme
2016, 2017

European Citizen Award
2016

Nominace na křišťálovou lupu
2015, 2016

Top ženy Česka
2016

SXSW Community Service Award
2017

Core partners


Strategic Partners

Media Partners