Czechitas pro Ukrajinu

Czechitas pro Ukrajinu je vzdělávací program pro ukrajinské uprchlice, které přišly do České republiky kvůli válce v jejich rodné zemi.

Poté co na Ukrajině vypukla válka a do Česka začaly přijíždět tisíce uprchlíků, rozhodli jsme se reagovat a pomoci tím, co umíme - vzděláváním v IT.

Spustili jsme program Czechitas pro Ukrajinu a více než 1 400 ženám jsme v letech 2022-2024 poskytli stipendia na semestrální kurzy, které jim otevřely dveře do světa IT a zároveň jim umožnily se lépe začlenit do české společnosti.

Realizovaná podpora probíhala pod záštitou dvou projektů - Work In Tech Ukraine ve spolupráci s INCO Academy a Digital UAcademy za podpory Google a řady dalších partnerských firem.

Jsi Ukrajinka a chceš začít pracovat v IT?

Vzdělávací program Czechitas pro Ukrajinu končí a již nepřijímáme nové studentky. Můžeš si vybrat z naší hlavní nabídky kurzů, které nabízíme za dotované ceny.
Pokud jsi ve finanční tísni a nemůžeš si to dovolit, můžeš prostřednictvím Nadačního Fondu zažádat o stipendium na naše Digitální akademie
NABÍDKA KURZŮ

Hodit by se ti mohly také naše kariérní tipy. Podívej se na náš kariérní rozcestník a zjistíš, jak se připravit na pracovní pohovor nebo jak napsat životopis, který opravdu zaujme.

O realizovaných projektech

Work In Tech Ukraine

1300+

licencí jsme rozdali na studium IT podpory a digitálního marketingu

74%

žen se cítí po absolvování sebevědoměji pro hledání nové práce

Ve spolupráci s INCO Academy - Work In Tech Ukraine jsme rozdávali licence do studijních programů Digital Marketing & E-Commerce a IT support na vzdělávací platformě Google Coursera. Vytvořili jsme studijní komunitu a organizovali jsme pro ně řadu podpůrných aktivit usnadňujících orientaci na pracovním trhu, kariérní rozvoj, ale také například psychosociální podporu.

“Jsem velmi vděčná za pochopení a opravdovou podporu, kterou nám Czechitas dalo. Studium mi dodalo pocit sebejistoty a víry, že dokážu najít svou vlastní kariérní cestu v jiné zemi, získat práci v IT firmě a přispívat tak k jejímu rozvoji a úspěchu. Holky mi budou upřímně chybět a doufám, že zůstaneme v kontaktu. Czechitas jsou skvělí a dělají veké věci."
Kateryna Pozniak, QA engineer

Digital UAcademy

300+

zájemkyň o studium

60%

přijatých účastnic

Za podpory Google a řady našich dalších partnerských firem jsme ukrajinským uprchlicím nabízeli stipendia do našeho intenzivního vzdělávacího programu Digitální akademie. Během 4 měsíců si ženy osvojily znalosti potřebné k první práci v IT v oblastech datové analýzy, testování softwaru a webového vývoje. Ženy měly k dispozici ukrajinsky mluvící kouče a využívaly i individuální kariérní podpory či propojení na firmy.

"Teď zpětně vidím, že za tři měsíce Czechitas obrátili náš život o sto osmdesát stupňů k lepšímu. Z uprchlíků v bezvýchodné situaci se z nás staly ženy, které věří ve své schopnosti a kterým se otevírají nové příležitosti. Díky Digitální akademii mám nyní moc zajímavou práci a mohla jsem se s dětmi z farmy přestěhovat do většího města blízko Prahy. Cesta do města nám trvá jen chvíli, děti konečně mohou chodit do kroužků a kdykoli je to možné, jezdíme i na výlety. Navždy budu vděčná jak Czechitas, tak sponzorům, díky kterým bylo možné vše, co nyní já a mé děti máme."
Iryna Černatkina, data engineer

Celý příběh Iryny si můžeš přečíst na našem blogu.

O Czechitas

Jsme nezisková organizace, která otevírá ženám svět IT. Inspiruje, vzdělává a pomáhá k lepší kariéře.

Mimo vzdělávání se soustředíme na celkovou propagaci současného IT a přibližujeme ho širší veřejnosti. IT je kreativní a rozvíjející se obor, pro který není vždy třeba specifického (např. matematického) talentu. Své vzdělávací i osvětové aktivity vytváříme na základě potřeb budoucího pracovního trhu v koordinaci s lektorským týmem i samotnými studujícími tak, aby se zvýšila jejich uplatnitelnost na trhu práce.

Díky podpoře partnerů, donorů a dobrovolníků nabízíme kurzy za tzv. dotované ceny.

Prostřednictvím Nadačního fondu a jeho projektů poskytujeme finanční prostředky vybraným znevýhodněným skupinám, a tak nabízíme IT vzdělávání i těm, kdo by si ho jinak nemohli dovolit. Výrazně tak přispíváme ke snižování nerovnosti na pracovním trhu a v české společnosti obecně.

NABÍDKA KURZŮ

Často kladené dotazy

Plánujete do budoucna podobný projekt cílený na uprchlice z Ukrajiny?

Projekt na podporu ukrajinských uprchlic jsme odstartovali v roce 2022 a už na konci roku 2023 jsme viděli obrovský posun, který ženy v rámci začlenění do společnosti postupně udělaly. Věříme, že nyní už je situace mnohých z nich lepší a mohou se tak účastnit stejných kurzů jako ženy z Čech. V přihláškách přistupujeme stejně spravedlivě k ženám z České republiky i z Ukrajiny.

Mohu se zúčastnit některého z kurzů, přestože neumím česky?

Naše kurzy probíhají v českém jazyce a proto je nezbytné mít adekvátní úroveň češtiny - z naší zkušenosti je minimum B1.

Jsem ve finanční tísni a vaše kurzy si nemůžu dovolit. Co mám dělat?

Naše kurzy nabízíme všem za dotované ceny, které činí 20 % - 30 % z plné ceny. Pokud si z různých důvodů nemůžeš studium dovolit, je možné zažádat o stipendium na naší Digitální akademii přes Nadační fond.

Jaké kurzy momentálně nabízíte?

Veškerou aktuální nabídku kurzů najdeš na našem českém webu www.czechitas.cz. V portfoliu máme kurzy pro úplné začátečnice až po pokročilejší v oblastech testování, webového vývoje, datové analýzy, AI nebo například kyberbezpečnosti.

Jak poznám, který kurz se pro mě hodí?

Pokud jsi nejsi jistá, která tématická oblast by tě mohla bavit a nevíš čím začít, přihlas se zdarma na meetup Poznej Czechitas, kde zjistíš, jaká je nabídka a které kurzy se pro tebe hodí.

Ohledně kurzů

Organizační

Děkujeme za spolupráci

Bez podpory našich partnerských firem by to nešlo. Pokud máte zájem nás podpořit, kontaktujte Head of Partnerships & Career Development Věru Janičinovou na  vera.janicinova@czechitas.cz

Potřebuješ poradit?

Klára Moravcová
info@czechitas.cz