Často kladené otázky

Obecné otázky

Mohu studovat, přestože neumím česky?

Program Work In Tech Ukraine ano. Pro účast v Digitální akademii je potřeba znalost češtiny alespoň na úrovni B1.

Může se na kurz přihlásit muž?

Do Digitální akademie přijímáme přednostně ženy. Do programu Work In Tech Ukraine se ale může přihlásit úplně kdokoli.

Musím mít 18, abych se mohla přihlásit?

Do Digitální akademie i do programu Work In Tech je třeba mít více než 18 let.

Získám po absolvování každého z kurzů certifkát?

Ano, po absolvování jakéhokoli z kurzů, které pro ukrajinky zdarma nabízíme získáš profesní certifikát, který ti pomuže se na trhu práce uplatnit. 

Nabízíte také kurzy češtiny?

V rámci Digitální Akademie tě čekají konverzační lekce češtiny v rozsahu 40 h. Kurz rozhodně nenahrazuje intenzivní jazykové kurzy, ale zvykneš si na komunikaci v novém jazyce a rozšíříš si slovní zásobu o slovíčka ze světa počítačů, které se ti budou během studia Akademie hodit. 

V programu Work In Tech Ukraine se můžeš po absolvování min. jednoho modulu přihlásit na kurzy češtiny k naší partnerské organizaci InBáze. Kurz je v rozsahu 40 hodin a je určen pro úplné nebo falešné začátečníky.

Kromě toho si můžeš zlepšovat češtinu i sama třeba na jedné z těchto platform: Seduo, Movapp, Umíme česky, Slovníčky, Presto škola, Plus4u.

Jsem Ukrajinka, ale v Česku jsem už dlouho. Můžu se přihlásit?

Kurzy pro Ukrajinky zdarma jsou určené ženám zasaženým válkou, které v Česku žijí zatím jen krátce. Rádi tě uvidíme na jakémkoli z našich kurzů, ale bohužel ti nemůžeme nabídnout vstupné zdarma. Pokud jsi však v nepříznivé finanční situaci, můžeš si podat žádost o stipendium prostřednictvím našeho Nadačního fondu.

Jak si mám vybrat kurz?

Podívej se na podrobnosti, které ke kurzům uvádíme na našem webu a rozhoduj se podle intenzity kurzu, jeho tématu a také podle svých jazykových znalostí. Pokud si i tak nejsi jistá, přihlas se na online setkání Cesta do IT s Czechitas, které pořádáme každý měsíc nebo nám napiš do facebookové skupiny nebo přes e-mail ukrajina@czechitas.cz. Vždy ti rádi poradíme.

Mám malé dítě. Zajišťujete během výuky také hlídání dětí?

V rámci Digitální Akademie ti můžeme na hlídání dětí přispět a při studiu Work In Tech Ukrane můžeš využít hlídání v Praze v neziskové organizaci InBáze v době tvé účasti na jedné z doprovodných aktivit. 

Můžu se přihlásit do více různých kurzů na jednou?

Jasně, Digitální Akademii i Work In Tech Ukrane můžeš studovat souběžně. Své rozhodnutí si ale pečlivě promysli, abys nepřecenila své síly. 

Nevím, jak vytvořit životopis nebo jak se připravit na pracovní pohovor. Navíc nemám tušení, jak se orientovat na českém trhu práce. Poskytujete kariérní poradenství?

Uvědomujeme si, že tvá situace na českém trhu práce není jednoduchá. Proto ti pomůžeme i s kariérním rozvojem. Kdykoli můžeš využít 1 hodinu bezplatné konzultace v angličtině nebo češtině s naší koordinátorkou Lucií (v případě zájmu jí kontaktuj na lucie.hynkova@czechitas.cz). 

V Digitální Akademii tě čeká hned několik kariérních workshopů a konzultací a v průběhu studia Work In Tech Ukraine se můžeš přihlásit na různé tématické kurzy - podívej se TADY.

Jakých kurzů a za jakých podmínek je možné se zúčastnit zadarmo?

Kritéria pro přijetí do Digitální akademie (studuj s námi v češtině):
- Český jazyk nejméně na úrovni B1
- Jsi ukrajinská žena zasažená válkou
- Psaná motivace v českém jazyce
- Videovizitka natočená v českém jazyce
- Znalost anglického jazyka na úrovni minimálně A2
- Životopis v českém nebo anglickém jazyce / odkaz na LinkedIn
- Vstupní pohovor v češtině
- Úspěšně dokončíš Digitální akademii (jinak propadá záloha ve výši ¼ kurzovného)

Do programu Work In Tech (studuj po vlastní ose v ukrajinštině) stačí, že jsi na území ČR a do programu se přihlásíš.

Mám šanci se uplatnit, když zatím nemám žádnou zkušenost z IT?

Určitě. Naše kurzy jsou pro začátečníky. I ostatní účastníci nemívají zkušenosti v IT. Inspiruj se příběhy našich absolventek.

Potřebuji vlastní počítač? Pokud ho nemám, co můžu dělat?

V rámci Digitální akademie ti rádi notebook zapůjčíme. V rámci kurzů v ukrajinštině ti bohužel notebook půjčit nemůžeme, ale doporučujeme využít např. knihovnu nebo komunitní centrum v místě tvého pobytu.

Nemůžu se dostavit osobně, je to problém?

Program Work In Tech (studuj po vlastní ose v ukrajinštině) můžeš studovat zcela online dle svého tempa a časových možností.
Digitální akademie (studuj s námi v češtině) probíhají hybridně, tzn. že si můžeš vybrat prezenční nebo online účast. Hlavních akcí, jako jsou seznamovací večery, galavečery a hackathony, velmi doporučujeme se účastnit prezenčně.

Digitální akademie

Kdy kurz začne?

Další běh Digitální Akademie začíná v září. Nepromeškej registraci, která se otevírá 22. 5. Pokud chceš připomenout, až registrace vypíšeme, přihlas se přes tento formulář

Kdy se dozvím, zda jste mě do Akademie přijali?

Nejprve tě pozveme na entry call, kde si ověříme tvou úroveň češtiny (ideálně B1) a pobavíme se o tvých znalostech z videotutoriálu Poznej svět IT. S verdiktem o přijetí nebo nepřijetí se ti ozveme do tří týdnů od uzavření registrací (17. 7.). 

Co má obsahovat videovizitka?

Něco o tobě, tvoji motivaci, proč chceš akademii studovat, více v prezentaci, kterou budeme posílat.

Zahrnuje účast v Digitální Akademii také praktickou stáž?

Při studiu pracuješ v týmu na projektu, takže si znalosti vyzkoušíš také v praxi. Stáže ale nenabízíme. 

Pomůžete mi po skončení Akademie najít práci?

Součástí Digitální Akademie je také řada kariérních konzultací a podpora při hledání zaměstnání. Pomůžeme ti se zorientovat na trhu práce, připravit životopis i LinkedIn a připravit se na pracovní pohovor. Zároveň máme řadu partnerských firem, se kterými tě budeme v průběhu Akademie propojovat.

Jak správně vyplnit přihlášku na Digitální Akademii?

Celá přihláška je v češtině, je potřeba napsat konkrétní motivaci, proč akademii chceš studovat, natočit videovizitku v češtině a přiložit CV (v češtině, angličtině nebo přiložit odkaz na LinkedIn).

Jsou k dispozici záznamy z jednotlivých lekcí?

Ano, všechny lekce se nahrávají, nenahrávají se eventy jako seznamovací večery, galavečery, hackatony a exkurze.

Jaké hodiny probíhají online a jaké offline? Jsou povinné?

Většina hodin probíhá hybridně (možnost si vybrat prezenční nebo online účast). Akce jako seznamovací večery, galavečery a hackathony probíhají prezenčně - je možné se připojit online, ale nedoporučujeme, je potřeba si najít dvojici na projekt, prezentovat na gala, apod.

Kde a v jakém formátu bude probíhat DA?

Jednotlivé akademie probíhají v hybridním formátu, tzn. že se na některé lekce můžeš připojit online. Na některé akce doporučujeme prezenční účast (seznamovací večery, galavečery apod.).

Jak probíhá entry call a jakou úroveň češtiny na něj potřebuji?

Entry call probíhá cca 10-15 min a slouží k ověření komunikační úrovně češtiny a ověření porozumění z videotutoriálu Poznej svět IT. Jedná se ideálně o úroveň B1.

Jaká je požadovaná úroveň češtiny pro DA?

Ideálně B1, v případě nižší úrovně je potřeba mít základy IT a chuť se učit češtinu i v průběhu Digitální akademie. Úroveň češtiny si můžeš ověřit při registraci vyplněním testu.

Work in Tech Ukraine

Už jsem se zaregistrovala a začala se studiem. Nevím si ale s něčím konkrétním rady. Na koho se mohu obrátit?

Pro tyto případy organizujeme každý týden online konzultace s lektory. Pokud si chceš přečíst více informací a přihlásit se, podívej se tady

Poskytujete praxi nebo nabízíte volná pracovní místa?

Poskytnutí stáže ani nabídka práce není součástí programu. V rámci kariérní konzultace či workshopů ti rádi poradíme, kde práci hledat a na jaké firmy se zaměřit. Pak už je to na tobě, ale věříme, že to zvládneš!

Co dalšího kromě studia zahrnuje program Work In Tech Ukraine?

Uvědomujeme si, že cesta k profesnímu certifikátu a nové práci není snadná a proto tě chceme co nejvíce podpořit. Organizujeme sérii bezplatných workshopů a konzultací, které jsou určeny pro všechny aktivní studenty programu a věříme, že tě posunou zase o kousek dál. Pro víc informací o aktivitách se podívej tady

Dokdy trvá licence v programu Work In Tech Ukraine?

Je na tobě, kdy přesně se do programu pustíš, ale měj na paměti, že licence jsou platné do 31. 8. 2023 a poté již nebude možné ve studiu pokračovat. 

Jak dlouho trvá studium v Courseře?

Délku studia si přizpůsobíš svým možnostem. Pokud budeš kurzu věnovat každý den chvilku, za tři až čtyři měsíce máš hotovo. 

Kdy se dozvím, zda jste mě přijali na kurz?

Rozhodnutí o přijetí a informace ke zpřístupnění platformy Google Coursera ti na e-mail pošleme nejpozději do tří dnů. 

Potřebuješ poradit?

Oksana Sovinska
Coordinator
ukrajina@czechitas.cz