HACKATHON MĚSTA BRNA

#HackujBrno

Pojďte udělat Brno lepším! Společně uděláme krok dopředu!
Hackathon města Brna pro vás pořádá město Brno ve spolupráci s Czechitas a Brno.AI

Co říci o Brnu? Za poslední roky si získalo pověst studentského moderního města s dobrou kvalitou života. Ve městě je velmi silné IT zázemí v podobě mnoha technologických firem. Na druhou stranu, vzhledem k atraktivitě města a pracovním příležitostem je přetížená doprava a trpí životní prostředí. Pojďme společně vymyslet, jak zlepšit život obyvatel, jejich informovanost, nebo posunout město zase o krok dál do budoucnosti. Buďte součástí prvního městem organizovaného hackathonu, který bude těžit z možností, jež nabízejí městu otevřená data (data.brno.cz, data.gov.cz). Výsledky tohoto programovacího maratonu budou dále rozvíjeny a využité v praxi.

Proč se mám zúčastnit?

  • Protože můžete v neděli odpoledne odejít s pocitem a výsledkem, že jste vytvořili jako tým něco, co bude pro město Brno přínosné. Zkuste udělat život v Brně jednodušší a přispět k jeho rozvoji.
  • Protože vyhrát finanční odměnu za nejlepší projekt a užít si celý víkend programování bude stát určitě zato.
    Za první místo je odměna 20 000 Kč, za druhé 15 000 Kč a za třetí 10 000 Kč.
  • Protože potkáš zajímavé a inspirativní lidí stejně jako jsi ty.
  • Protože si nakonec užiješ super víkend, přijdeš na nové nápady a ponoříš se do života ve svém městě trochu jinak.
registrace

Možná témata?

Hlavní výzvou 24hodinového hackathonu bude vytvořit nad městskými daty aplikaci, nástroj nebo analýzu, které mohou být přínosem pro město Brno a jeho obyvatele. Hlavními zdroji dat budou městský datový portál data.brno a také národní katalog otevřených dat. Datové sety jsou i v angličtině. Rádi bychom se soustředili na následující možná témata, avšak ne explicitně.

Doprava

Doprava v Brně je dlouhodobě přetížená. Silnici, pěší zónu, či cyklostezku během hackathonu nepostavíme, můžeme ale pomoci dopravním vyhledávačem nebo analytickým nástrojem, který Brnu uleví. Na data.brno například najdete data z navigace WAZE. Tato data, zpracovaná v podobě analytického nástroje, by mohla Odboru dopravy MMB ulehčit práci. Nebo může vzniknout nová aplikace, která “chytře” pomůže plánovat lidem čas a pohyb po Brně. Anebo necháme další nápady na tobě.
Datasety k dopravě v Brně

Mapa kvality života

Město Brno disponuje velkým množstvím dat, které by mohly být využity pro mapový nástroj zobrazující “kvalitu života v jednotlivých částech města”. Takovýto nástroj by pak jednoduše a rychle dokázal pomoct městským stratégům a plánovačům hodnotit vliv jednotlivých opatření na zvýšení kvality života v našem městě.  Můžete si to představit například jako mapu budov ve městě, kde by každá budova měla svoje “skóre” v rámci jednotlivých ukazatelů. Takto lze dynamicky počítat třeba skóre pro vzdálenost budov od městské zeleně.

aplikace

Napadá tě, zda by nad daty bylo možné postavit nějakou zajímavou aplikaci, která by ulehčila obyvatelům Brna přístup k informacím o městě?  Nejbližší strom? Aktuální akce? Hlasování “mých” politiků? Představivosti se meze nekladou!

Služby veřejné správy v Brně

Myslíš, že by se služby veřejné správy daly otevřenými daty nějak vylepšit? Navrhni způsob, kterým by se daly konkrétní situace řešit! Nebo která data lze efektivně sbírat, aby mohly lepší služby vzniknout.

Kultura

Ve světle kandidatury města Brna na hlavní město kultury se nabízí vytvořit projekt v kulturní oblasti. Může to být třeba průvodce kulturními akcemi nebo průvodce pro návštěvníky města. Co třeba vytvoření aplikace nebo navigace pro tělesně postižené? Nebo něco úplně jiného? Přispějte ke kandidatuře města na kulturní metropoli!

AI challenge

Ve spolupráci s platformou Brno.AI udělíme speciální výhru v podobně 5 online vstupenek na konferenci Machine Learning Prague 2022 pro celý tým, který v rámci svého řešení použije umělou inteligenci. Inspirovat se můžete v příkladech využití AI ve veřejné správě v Evropě.


A co dává největší smysl pro tuhle akci? To, že nejlepší projekty budou dále rozvíjeny a dokončeny.

Praktické informace

Pro koho #HackujBrno je?
Hackathonu se mohou zúčastnit jak ženy, tak muži. Určitě se uplatní někdo, kdo se vyzná v Pythonu, Javascriptu, SQL a databázích nebo v datové analýze a dashboardech. V týmu by měl být minimálně jeden back-enďák. Není ale nutné mít v týmu jenom IT zručnosti. Vzhledem k možné šíři řešených problémů se v týmu ajťáků uplatní také designéři, urbanisté, sociologové nebo další kreativci.

Jednotlivci/týmy
Hackathonu se můžou zúčastnit jak týmy o velikosti 3 až 5 členů, tak také jednotlivci. Z jednotlivců pak vytvoříme vhodně složené týmy už před začátkem hackathonu, abychom neztráceli čas s tvorbou týmu na začátku akce. 

Kdy
Začátek: 9. 4. 2022 9:00 hod
Konec: 10. 4. 2022 cca 13:00 hod (včetně vyhlášení vítěze)

Kde
CTP Czechitas House 

Harmonogram akce
6. 4. 2022
- od 18:00 neformální setkání - místo bude upřesněno
9. 4. 2022

- 9:00 - organizační info
- 10:00 - začátek maratonu hackathonu
10. 4. 2022
- 10:00 - konec hackathonu
Následují prezentace projektů (7 minut na prezentaci, 3 minuty na otázky), zasedání hodnotící komise a vyhlášení výsledků.

Občerstvení
K dispozici pro vás budeme mít hektolitry kávy a energetických nápojů, oběd, večeři, snídani a snacky na noc. Ano, pizza samozřejmě bude, jinak bychom tuhle akci nepojmenovávali hackathon. 

Výhra

1. místo - 20 000 Kč
2. místo - 15 000 Kč
3. místo - 10 000 Kč

Kromě peněžních cen můžete také získat speciální cenu pro nejlepší využití umělé inteligence formou vstupenky na konferenci - Machine Learning Prague, dále také věcné ceny jako například trika, hrnečky apod.

Kritéria hodnocení
Hodnotící komise se bude skládat z 5 členů a budou v ní zástupci města, Czechitas nebo soukromého sektoru.

Hlavním hodnotícím kritériem je přínos projektu pro město a jeho občany. Může se jednat jak o zvýšení transparentnosti, zefektivnění procesů nebo ušetření času. Druhým nejdůležitějším kritériem je pak proveditelnost řešení a následná náročnost implementace do praxe. Posledním kritériem hodnocení je celková úroveň provedení, nebo-li design a uživatelská přívětivost řešení.

Vyhlášení výsledků
Vyhlášení výsledků proběhne v neděli 10. 4. 2022 (více v často kladené dotazy - Jakou podobu má mít výsledek a Jaká jsou hodnotící kritéria). 

Registrace a podmínky
Registrovat se můžeš do 31. března zde
Registrace bude uzavřena po naplnění kapacity, tak neváhej!

Vstupné 
Vstupné je 150,- (občerstvení v ceně)

často kladené dotazyregistrace

JAK SE K NÁM DOSTANEŠ?

Akce se bude konat v našem inspirativním CTP Czechitas Housu. Sídlíme na ulici Škrobárenská 511/3 v budově A2 ve 3. patře. Pokud pojedete MHD, tak nejlépe autobusem č. 67 z Hlavního nádraží, nebo z opačného směru busem č. 64. V obou případech vystupte na zastávce Hladíkova a odtud je to k nám jen pár metrů. Autem taky není problém, zaparkovat můžete na vyhrazených místech pro Czechitas.

ZOBRAZIT NA mapĚ


covid opatření

Aktuální opatření na akcích Czechitas


Zeptej se


Monika Schrammová

Event & Front Office Coordinator

monika.schrammova@czechitas.cz(+420) 733 366 312