Registration

Registration has been closed.
If the registration is closed, it is not possible to register anymore (not even as a substitute participant).

Stay in touch!

Enter your e-mail here and you will be getting our monthly newsletters with hot info from the Czechitas community as well as priority info about open registrations! By sending your address you acknowledge with our Processing of personal data


Contact

Why choose our course?

Blanka Štolcová

Blanka Štolcová
Event participant: I build websites

You will get nice picture of web development.
Girls, if you think about intensive course or you just want to get help with making your own web and want to know what to do. I recommend this course. You will get nice picture of web development and it will probably tell you if it is something to be interested in.

Tech Meetup: Všechno kromě SELECT/INSERT/UPDATE/DELETE ONLINE

Selektovat, insertovat, updatovat, deletovat, ale ani creatovat a dropovat by nešlo, kdyby neexistovaly databáze, to je jistě jasné. SQL ale není jenom Snowflake nebo MS SQL nebo Postgres. Databázových systémů je nekonečně víc a fíčur v nich nepočítaně.

When

Where

Online

More information

Total lessons: 0

Single lesson duration: 2h 30m

Level of knowledge: Lower Intermediate

Eventy type: MeetUp

Price: 300 Kč


Date of single lessons

Podíváš se na praktické věci z teoretického pohledu. Zjistíš, jaké SQL flavors/implementace SQL existují a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Pavel tě provede i jemnou mechanikou databázových strojů a vrhne víc světla na všechny databázové buzzwordy od procedur a triggerů přes ETL až po parquet a column store indexy.

Žádná databáze neexistuje jen tak pro sebe, vždycky se do ní připojuje aplikace, lidé, další databáze. Proletíš se magií synchronních i asynchronních spojení, ODBC/JDBC a chybět nebude ani pozvánka do DataOps světa, kde vývoj, testy a release nenahání hrůzu, naopak dávají v klidu spát analytikům, vývojářům i adminům a práci za nás dělají stroje.

Tech meetup má dohromady 3 setkání, tak je opravdu důležité, abyste s tím počítali a chodili pravidelně. Je možné navštívit i jednotlivé hodiny, ale je možné že se obsah operativně mírně pozmění, někde můžeme ztratit, jinde budeme dohánět. Jednotlivé přednášky budeme i nahrávat, záznam vám zašleme.

ANOTACE

Celý Tech meetup bude rozdělen do tří částí.

Více než tvrdé znalosti (naučit vás ladit procedury a indexy), se vás budeme snažit naučit měkké znalosti (druhy a funkce databází, jaké jsou mezi nimi rozdíly, co všechno umí a kde jsou zranitelné). Tvrdé znalosti si potom budete moct snáz dogooglit, protože už budete vědět, co hledáte.

Prvním část představí metadata, indexy, výkon, cloud a on-prem. Zabrousíme i do JSON a XML dat, nahlédneme do bezpečnosti a popíšeme si, k čemu jsou dobré procedurální jazyky a další databázové objekty.

Druhá část se bude věnovat různým druhům databází pro různé účely a přehledu těch nejčastějších. OLTP, DWH, NoSQL, grafové databáze.

Ve třetí části, kde se dozvíme, něco o enterprise nasazení databází,jejich zabezpečení, 100% dostupnosti, backupech, ale také o připojení přes ODBC/JDBC. Dotkneme se i sexy tématu CI/CD a vysvětlíme si, jak se k němu dá přistupovat a proč. Data lineage/quality, MDM a taky pravidla psaní kódu a pojmenovávání objektů.

Podobně jako když se chcete začít učit anglicky, nenaučíte se to za 3 měsíce. Věříme ale, že po našem workshopu/kurzu budete připraveni si pořídit pořádnou učebnici Javy a efektivně se z ní Javu se všemi kudrlinkami naučit.

AGENDA:

Flavors, functions:

- oltp vs dwh

- graphDB, NoSQL

- graph, Firebase, CosmoDB

- mssql/azure

- snowflake

- postgres/aurora/redshift

- MySQL

- bigquery

- rozdíly ve flavors (datumy, tsql, pl/sql, javascript) etc.

Featury a buzzwordy:

- metadata

- výkon indexy, columnstore

- integrace/tools

- advanced data queries e.g. JSON, XML...

- security

- procedurální jazyky

- další databázové objekty (materialized view, synonyms etc.)

Cílem není vás všechna zmíněná témata dopodrobna naučit, ale provést vás jimi tak, abyste jim porozuměly a věděly, co googlit, nebo na co se ptát, až na ně narazíte v práci.

Pro koho je přednáška určena?

Je určena pro mírně pokročilé, jen je potřeba, abyste věděli co je tabulka, select, where a group by. Dobré je už mít s databázemi nějakou praktickou zkušenost.

Co je třeba mít přichystáno?

Stačí mít po ruce počítač s prohlížečem.


PŘEDNÁŠEJÍCÍ

Pavel Chocholouš

Spolupracuje s Czechitas cca 3,5 roku. Podílel se na rozjetí stávající podoby kurzu SQL v DA Data. V DA Projekt mu říkají otec zakladatel. Po deseti letech v Avastu, kdebyl data expertem, data architect a data addict se chystá na změnu trička, již brzy na sociálních sítích. Spolupořádá SQL Saturday Prague jako zakládající člen CzechPass komunity.Partners