Registration

Registration has been closed.
If the registration is closed, it is not possible to register anymore (not even as a substitute participant).

Stay in touch!

Enter your e-mail here and you will be getting our monthly newsletters with hot info from the Czechitas community as well as priority info about open registrations! By sending your address you acknowledge with our Processing of personal data


Contact

Why choose our course?

Správa systémů pro aplikace / DevOps

Programy bez spravovaných systémů jsou jako noty bez muzikantů. Díky moderním přístupům se nyní správa posouvá i do aplikací samotných, a tak se tomuto tématu nevyhnou ani čistokrevní vývojáři. Budeme instalovat, konfigurovat, zprovozňovat, propojovat, nasazovat a nakonec se zkusíme této práce „zbavit“ pomocí jednoduchých programů neboli skriptů.

When

15. February 2020

9:30 — 17:30

Where

Czechitas Praha
Václavské náměstí 11
Praha, 110 00
Czech Republic

More information

Total duration: 8h

Level of knowledge: Advanced Beginners

Eventy type: One-day

Price: 990 Kč

PRO KOHO JE WORKSHOP URČEN:

Workshop je určen pro holky, které se již s tvůrčí prací v IT setkaly, např. něco naprogramovaly, a chtěly by porozumět celému procesu, kdy se z napsaného kódu stává fungující služba pro uživatele. Výhodou je jakákoliv školní či vlastní zkušenost se správou systémů, oprava počítače rodičům se také počítá.

Pokusíme se o „dvourychlostní“ provedení, aby si přišly na své i trošku pokročilejší účastnice, pro něž není administrace serveru novinka a nyní chtějí přejít na modernější nástroje.

ANOTACE:

Napsala jsi funkční kód webové aplikace a chceš se dozvědět, jaká je její cesta až k fungování přímo na Internetu? Věděla jsi, že administrátorské činnosti již provádí počítačové programy a že úkolem vývojářů je tyto programy tvořit spolu se svou aplikací?

A možná ses také někdy setkala s Linuxem / Unixem. Přišlo Ti to vzdálené a nezajímavé pro Tvoji praxi?

Smyslem kurzu je tyto věci propojit. Naučit se, jak spravovat systémy, aby sloužily pro aplikace. Ale také jak dělat aplikace, aby byly provozovatelné bez armády administrátorů. Přístupu stírajícímu hranice mezi vývojem a provozem se říká DevOps a je v současnosti velmi poptávaný.

Podíváme na to, jak se instalují a spravují aplikace pomocí příkazové řádky. Naučíme se několik základních příkazů, bez kterých se neobejdeš, a dále budeme řešit praktické úlohy a příklady. Využijeme cloudové služby, takže se výsledky můžeš pochlubit i doma. :) Následně budeme každé téma rozebírat a doplňovat teorii v kontaktu s praxí.

Okruhy:

 • Vzdálené přihlašování, základní použití Dockeru, vlastní wikipedie za 5 minut či profesionální e-shop za 10
 • Troubleshooting, diagnostika, práce s informacemi
 • Základy Linuxu
 • Základy správy internetových služeb
 • Příběh aplikace – jak si zařídí svůj server sama aneb Dockerfile
 • Hrátky s kontejnery – skládání krabiček (webový server, databáze) do provázaného systému
 • Vybrané internetové služby detailněji
PŘEDPOKLADY:
 • Dobrý vztah k IT, procesům a chuť zkoumat, jak a proč věci fungují
 • Přiměřené základy IT – už jsi někdy vytvořila aspoň jednoduchý program; víš, co je adresář, soubor, že existuje IP adresa a jak se liší desktopová a webová aplikace. Nemělo by Tě zaskočit, že budeme pracovat v příkazové řádce.
 • Notebook s min. 4 GB RAM, s Wi-Fi a s administrátorskými právy (bez ohledu na operační systém), budeme instalovat Docker. Je možné pracovat pouze vzdáleným přístupem za cenu menšího pohodlí. Neváhej to s námi konzultovat předem.
 • Myš (pro pohodlnější práci s notebookem, ale není nutností)
 • Tužka a papír (jen pro jistotu)
VÝSLEDEK:

Budeš umět

 • Základní vzdálenou správu systému (s hardware pracovat nebudeme :))
 • Připravit aplikační server, spustit v něm aplikaci
 • Provádět základní diagnostiku problémů
 • Připravit aplikaci tak, aby si určovala své prostředí sama

Organizace si vyhrazuje právo na změny a úpravy místa, termínu konání, lektora či zrušení akce bez předchozího upozornění. V případě jakýkoliv výrazných změn budou zájemci informováni.

Partners