Registration

Registration has been closed.
If the registration is closed, it is not possible to register anymore (not even as a substitute participant).

Stay in touch!

Enter your e-mail here and you will be getting our monthly newsletters with hot info from the Czechitas community as well as priority info about open registrations! By sending your address you acknowledge with our Processing of personal data


Contact

Why choose our course?

Zuzana Kišová

Zuzana Kišová
Event participant: I build websites

Z kurzu odchádzam nadšená!
Holky, ak rozmýšľate o JS, tak toto je určite dobrá cesta ako na to. Jednodenný kurz je super na to, aby si človek uvedomil, či ho to bude baviť alebo nie. Odporúčam pozrieť si predtým aspoň základy HTML a CSS a potom vám to JS bude dávať oveľa väčší zmysel. :) Určite sa chcem naučiť viac!

Tvořím web 2

Prohlub své znalosti HTML a CSS a nauč se tvořit rychlé a optimalizované weby. Naučíš se psát modulární CSS, kódovat časté prvky moderního uživatelského rozhraní, nasadit do stránek analytiku a vytvořit web s použitím šablonového systému.

When

14. January — 18. January 2019

Where

FI MUNI
Botanická 68a
Brno, 602 00
Czech Republic
http://www.fi.muni.cz/

More information

Total duration: 4d 7h 30m

Level of knowledge: Advanced Beginners

Eventy type: Long-term

Price: 4 000 Kč

PRO KOHO JE WORKSHOP/KURZ URČEN:

Pro všechny, kdo chtějí prohloubit své znalosti HTML a CSS a posunout se ve tvorbě stránek na pokročilejší úroveň a naučit se další technologie, které jsou dnes pro moderní web nutností.

Kurz je zamýšlen jako volné pokračování dlouhodobého kurzu Web od A do Z. Absolvování předchozího kurzu není nutné, ale ujisti se, že máš požadované znalosti HTML, CSS a responzivního webdesignu.

Pozor, jedná se o nový intenzivní typ kurzu, který trvá celý pracovní týden, každý den cca 6,5 hodin výuky. Před přihlášením zvaž časovou náročnost kurzu.

ANOTACE:

Moderní vývoj webů už dávno není čistě jen o HTML a CSS. Důraz se klade především na responzivní, na velikost a rychlost optimalizované weby, které jsou zároveň přístupné a použitelné pro všechny. Napojení na marketingové a analytické nástroje je dnes také samozřejmostí.

V kurzu navážeme na předchozí znalosti HTML a CSS a ukážeme si, jak moderně kódovat nejčastější prvky uživatelského rozhraní.

Naučíme se psát CSS pomocí metodiky BEM. Použijeme Sass (vylepšená “nadstavba” CSS), díky kterému rozdělíme CSS kód do spousty malých a zvládnutelných souborů, místo psaní jednoho dlouhého monolitického CSS, ve kterém se nikdo nevyzná.

Projdeme si základy přístupnosti moderních webu přes WAI-ARIA atributy a další techniky (kontrast barev, apod.). Ukážeme si nástroje pro optimalizaci webu. Na vzorovém projektu si vysvětlíme nejčastější chyby, které tyto nástroje hlásí, a vyzkoušíme si, jak tyto chyby opravit.

Zaměříme se také na rychlost stránek a projdeme si přípravu a optimalizaci obrázků pro web, minifikaci CSS a další techniky pro zrychlení načítání.

Přidáme do webu nejčastější analytické a marketingové nástroje (Google Analytics, Facebook pixel). Nastavíme je tak, aby pro nás sledovaly a vyhodnocovaly požadované události.

Umět HTML a CSS je fajn, ale budovat skutečný web jen pomocí nich je často problematické. Většina webů má požadavek na redakční systém pro správu obsahu. Naučit se psát šablony pro redakční systém (často v jazyce PHP) vyžaduje celou novou skupinu znalostí a hlavně hodně času a trpělivosti. Existuje ale i další cesta, tzv. generátory statických webů. Ty jsou jakýmsi mezikrokem mezi čistým HTML a CSS kódem a mají mnohem blíže k front-end kódování než serverové programovací jazyky.

V závěru kurzu si do generátoru statických webu převedeme vzorový projekt. Ukážeme si, jak z našeho HTML a CSS udělat šablony a jak odděleně od nich spravovat obsah webu a eliminovat tak potřebu pro redakční systém. Výsledkem bude web, který lze jednoduše spravovat a který je extrémně rychlý a lze ho nasadit na libovolný webhosting bez jakýchkoliv zvláštních nároků.

PŘEDPOKLADY:

Kurz je zamýšlen jako volné pokračování dlouhodobého kurzu Web od A do Z. Pokud máš tento kurz za sebou, znáš vše potřebné.

Nejsi-li absolventkou Webu od A do Z, nevadí. Jen se prosím ujisti, že umíš HTML a CSS na požadované úrovni. Měla bys umět:

 • Rozumět box-modelu v CSS
 • Ovládat různé druhy pozicování v CSS (relative, absolute, apod.)
 • Znát techniky pro tvorbu layoutu stránek (float, flexbox)
 • Responzivní webdesign - psaní media query, mobile first přístup k tvorbě stránek
 • Když dostaneš (průměrně složitý) grafický návrh stránky, umíš ho nakódovat v HTML a CSS

Kurz je určen pro středně pokročilé, ideálně absolventky Webu od A do Z nebo s odpovídajícími znalostmi.

AGENDA:
 • Metodologie BEM
 • Sass - vylepšené CSS
 • Moderní kódování se Sass a Live Reload
 • Kódování responzivních UI prvků jen pomocí HTML a CSS
 • Optimalizace rychlosti stránek - zásady a techniky
 • Responzivní obrázky
 • Přístupnost webů
 • Použití a nasazení analytických a marketingových nástrojů do webu
 • Převod webu do šablonovacího systému
 • Správa webu pomocí statického generátoru webů
VÝSLEDEK:
 1. Budeš umět nakódovat složitější prvky moderního webového UI
 2. Zvládneš zoptimalizovat stránku tak, aby používala méně dat a zobrazovala se v prohlížečích rychleji
 3. Naučíš se psát weby přístupné pro všechny
 4. Dozvíš se, jak se o návštěvnících stránky dozvědět co nejvíce pomocí analytických nástrojů
 5. Na závěr převedeš čistý HTML/CSS projekt do šablonovacího systému, přidáš správu obsahu a web nasadíš do internetu
PODMÍNKY ABSOLVOVÁNÍ KURZU:

Kurz je intenzivní, probíhá během pracovního týdne, každý den cca 6,5 hodiny výuky. Podmínkou pro úspěšné absolvování kurzu je docházka minimálně 80% a dokončení závěrečného společného projektu.

Team

Partners