Registration

Registration has been closed.

Stay in touch!

Enter your e-mail here and you will be getting our monthly newsletters with hot info from the Czechitas community as well as priority info about open registrations! By sending your address you acknowledge with our Processing of personal data


Contact

Why choose our course?

Karel

Karel
Other: Czechitas New Generation

Students developed their logical thinking and imagination.
Gameplay excellent, the students had fun and developed their logical thinking and imagination the program KODU managed perfectly. With the older students I programmed in the TouchDevelop enviroment where the students oriented pretty quick. I thank to the couching and the software provided. We will definitely place programming into the education program of our school in the future.

Objev IT s Czechitas

Na kroužku se děti seznámí se základy programování a získají své první programátorské dovednosti. Vyzkouší si třeba programování robohraček.

When

18. December — 18. December 2018
16:30 — 18:00

Where

Ježek bez klece
Lidická 6a
Brno, 60200
Czech Republic
http://jezekbezklece.cz

More information

Total lessons: 0

Single lesson duration: 1h 30m

Level of knowledge: Žádné

Eventy type: Periodic

Price: 1 500 Kč


Date of single lessons

PRO KOHO JE WORKSHOP/KURZ URČEN:

Kroužek je určený pro zvídavé holky a kluky ve věku od 8 do 12 let, úplné začátečnice a začátečníky, které zajímá, jak funguje svět programování a chtěli by se něco dozvědět o dalších IT hračkách jako jsou ozoboti, Strawbees či littleBits.

ANOTACE:

Během kroužku se děti seznámí se základy robotiky a programování. V 10 lekcích navštíví svět programátorů a programátorek, poznají, co znamená testování či jaká cesta vede k vynálezům. Hravou formou okusí svět IT a robotiky. Zároveň budou mít možnost hrát si s IT hračkami, které možná ještě předtím neviděli. O některých z nich se dozvíte více i na našem blogu

Na výlet do světa programování a robotiky se vydáme celkem desetkrát, sejdeme se každé úterý.

POZOR! 30. října se lekce nekoná. Obsah lekce však rozprostřeme do jiných lekcí (a ty následně prodloužíme) – o všech detailech vás budeme včas informovat.

Team

Partners