Registration

Registration has been closed.
If the registration is closed, it is not possible to register anymore (not even as a substitute participant).

Stay in touch!

Enter your e-mail here and you will be getting our monthly newsletters with hot info from the Czechitas community as well as priority info about open registrations! By sending your address you acknowledge with our Processing of personal data


Contact

Why choose our course?

Petr Rys

Petr Rys
Other: Czechitas New Generation

The best children were able create 2 quality games
The biggest contribution of this project as I see it is that most of the students learned there are other things to do at ICT and the for the result to be good a lot of work is required. The best children were able after 10 lectures create 2 quality games and started working on 3 others. The Academy of Coding got me working and also average support material for students.

Objev IT s Czechitas

Na kroužku se děti seznámí se základy programování a získají své první programátorské dovednosti. Vyzkouší si třeba programování robohraček.

When

16. October 2018

16:30 — 18:00

Where

Ježek bez klece
Lidická 6a
Brno, 60200
Czech Republic
http://jezekbezklece.cz

More information

Total duration: 1h 30m

Level of knowledge: Absolute Beginners

Eventy type: Periodic

Price: 1 500 Kč

PRO KOHO JE WORKSHOP/KURZ URČEN:

Kroužek je určený pro zvídavé holky a kluky ve věku od 8 do 12 let, úplné začátečnice a začátečníky, které zajímá, jak funguje svět programování a chtěli by se něco dozvědět o dalších IT hračkách jako jsou ozoboti, Strawbees či littleBits.

ANOTACE:

Během kroužku se děti seznámí se základy robotiky a programování. V 10 lekcích navštíví svět programátorů a programátorek, poznají, co znamená testování či jaká cesta vede k vynálezům. Hravou formou okusí svět IT a robotiky. Zároveň budou mít možnost hrát si s IT hračkami, které možná ještě předtím neviděli. O některých z nich se dozvíte více i na našem blogu

Na výlet do světa programování a robotiky se vydáme celkem desetkrát, sejdeme se každé úterý.

POZOR! 30. října se lekce nekoná. Obsah lekce však rozprostřeme do jiných lekcí (a ty následně prodloužíme) – o všech detailech vás budeme včas informovat.

Team

Partners