Registration

Registration has been closed.
If the registration is closed, it is not possible to register anymore (not even as a substitute participant).

Stay in touch!

Enter your e-mail here and you will be getting our monthly newsletters with hot info from the Czechitas community as well as priority info about open registrations! By sending your address you acknowledge with our Processing of personal data


Contact

Why choose our course?

Karel

Karel
Other: Czechitas New Generation

Students developed their logical thinking and imagination.
Gameplay excellent, the students had fun and developed their logical thinking and imagination the program KODU managed perfectly. With the older students I programmed in the TouchDevelop enviroment where the students oriented pretty quick. I thank to the couching and the software provided. We will definitely place programming into the education program of our school in the future.

EU Code Week: Robotí invaze

Krátký výlet do světa robotiky pomocí Ozobotů.

When

12. October 2018

17:15 — 18:45

Where

Městská knihovna v Praze
Mariánské nám. 98/1
Praha, 110 00
Czech Republic
https://www.mlp.cz/cz/

More information

Total duration: 1h 30m

Level of knowledge: Absolute Beginners

Eventy type: One-day

Price: Zdarma

Robotická dílna zaměřená na programování Ozobotů pomůže dětem přiblížit svět robotiky. Co jsou Ozoboti a jak fungují a jakými způsoby je lze ovládat? Jak se pomocí nich můžeme přiblížit k programování? To vše a mnohem více se děti dozví v hravé programovací dílně.

Paralelně s programem bude probíhat program, kde představíme cílové skupině zajímavou tematickou literaturu, tajemství 3D tisku a další technické vymoženosti.

Akce je určena pro děti ve věku 8-12 let.

Denně proběhnou 2 stejné dílny, délka trvání jedné dílny je 90 minut. Přihlásit se můžeš na dílnu v 15:30 nebo v 17:15 hodin - viz registrační formulář.

Team

Partners