Registration

Registration has been closed.

Stay in touch!

Enter your e-mail here and you will be getting our monthly newsletters with hot info from the Czechitas community as well as priority info about open registrations! By sending your address you acknowledge with our Processing of personal data


Contact

Why choose our course?

Petr Rys

Petr Rys
Other: Czechitas New Generation

The best children were able create 2 quality games
The biggest contribution of this project as I see it is that most of the students learned there are other things to do at ICT and the for the result to be good a lot of work is required. The best children were able after 10 lectures create 2 quality games and started working on 3 others. The Academy of Coding got me working and also average support material for students.

EU Code Week: Robotí invaze

Krátký výlet do světa robotiky pomocí Ozobotů.

When

12. October 2018

17:15 — 18:45

Where

Městská knihovna v Praze
Mariánské nám. 98/1
Praha, 110 00
Czech Republic
https://www.mlp.cz/cz/

More information

Total duration: 1h 30m

Level of knowledge: Úplní začátečníci

Eventy type: One-day

Price: Zdarma

Robotická dílna zaměřená na programování Ozobotů pomůže dětem přiblížit svět robotiky. Co jsou Ozoboti a jak fungují a jakými způsoby je lze ovládat? Jak se pomocí nich můžeme přiblížit k programování? To vše a mnohem více se děti dozví v hravé programovací dílně.

Paralelně s programem bude probíhat program, kde představíme cílové skupině zajímavou tematickou literaturu, tajemství 3D tisku a další technické vymoženosti.

Akce je určena pro děti ve věku 8-12 let.

Denně proběhnou 2 stejné dílny, délka trvání jedné dílny je 90 minut. Přihlásit se můžeš na dílnu v 15:30 nebo v 17:15 hodin - viz registrační formulář.

Team

Partners