Registration

Registration has been closed.
If the registration is closed, it is not possible to register anymore (not even as a substitute participant).

Stay in touch!

Enter your e-mail here and you will be getting our monthly newsletters with hot info from the Czechitas community as well as priority info about open registrations! By sending your address you acknowledge with our Processing of personal data


Contact

Why choose our course?

Petr Rys

Petr Rys
Other: Czechitas New Generation

The best children were able create 2 quality games
The biggest contribution of this project as I see it is that most of the students learned there are other things to do at ICT and the for the result to be good a lot of work is required. The best children were able after 10 lectures create 2 quality games and started working on 3 others. The Academy of Coding got me working and also average support material for students.

EU Code Week: Python hravě

Chceš si vyzkoušet, jaké to je být programátorem? V rámci EU Code Weeku jsme připravili programovací dílnu pro děti od 10 do 14 let. Seznámíme Tě se základními principy programování v jazyce Python. Pojď na to!

When

19. October 2018

16:00 — 17:30

Where

FI MUNI
Botanická 68a
Brno, 602 00
Czech Republic
http://www.fi.muni.cz/

More information

Total duration: 1h 30m

Level of knowledge: Absolute Beginners

Eventy type: One-day

Price: Zdarma

Informační technologie ovládají svět. Pokud jim chceš rozumět i ty, začni klidně hned s Czechitas!

IT dílna Python hravě je určena pro všechny zvídavé holky a kluky ve věku 10-14 let. V pátek 19.10. proběhnou celkem 2 dílny, každá z nich trvá 90 minut.

Co se v dílně naučíš?

Podíváme se společně na úvod do programování a vysvětlíme si, proč je vhodné nové technologie ovládat. Naučíš se programovat v herním vývojářském prostředí a navíc dostaneš tipy, jak ve své cestě k objevování programování pokračovat.

Team

Partners