Jsme holky a kluci, kteří se pohybují ve světě IT. Holek je tu málo. Chceme to změnit a vyrovnat síly. Chceme víc žen do IT, protože to má smysl. A protože bez digitální gramotnosti se už brzy neobejde vůbec nikdo. A protože firmy se zas neobejdou bez nových talentů v IT a diversity v pracovních týmech.

Pořádáme pro ženy a holky kurzy programování, tvorby webu, grafiky, nebo datové analytiky. Vytváříme prostředí, kde se nemusí bát zvednout ruku a můžou se neustále zlepšovat. Naši lektoři a lektorky na workshopech zodpoví jakýkoli dotaz a pomůžou vyřešit každý zádrhel. Na Czechitas komunitu koučů a absolventek kurzů se pak lze obrátit i s dotazy ohledně dalšího vzdělávání a kariéry.

Píšeme příběhy žen v IT už od samého počátku. Otevíráme jim dveře k informačním technologiím, motivujeme a vzděláváme je. Dívkám pomáháme s volbou studijních oborů, radíme se zaměřením na konkrétní technologie i s otázkami ohledně zaměstnání. Umíme je spojit i s odborníky na danou problematiku.

V království jedniček a nul jsme samozřejmě jedničky.

Chci vás podpořit

Co děláme?

V roce 2014 jsme založili neziskovou organizaci Czechitas a vyrazili do boje za vyšší IT gramotnost u žen a mladých lidí. V létě 2015 jsme získali cenu Social Impact Award za sociální přínos a začali jsme více pracovat na dlouhodobé udržitelnosti našeho podnikání a na samostatnosti Czechitas. Rozšířili jsme naše kurzové portfolio na mnoho technologií a oblastí v IT a spolu s Keboolou jsme vytvořili DataGirls, kurzy datové analytiky. Uvědomili jsme si, že volba budoucího zaměstnání začíná i dříve. Vrhli jsme se proto i do projektu Akademie programování, který vzdělává i učitele a děti na základních a středních školách. V roce 2015 se naše zakladatelka Dita umístila v žebříčku New Europe 100, tedy mezi TOP stovkou lidí ze střední a východní Evropy, kteří se snaží vylepšit svět pomocí digitálních technologií.

V roce 2016 ocenila naši práci s komunitou i Evropská unie cenou European Citizen Prize a Google.org nám svěřil jako první organizaci ve střední a východní Evropě grant na výrobu našeho prvního rekvalifikačního kurzu pro ženy Digitální akademie. Chceme nabídnout vzdělávání ženám v celé České republice a pod hlavičkou projektu s Konica Minolta #czechitasgoglobal nebo s projektem Datagirls i v některých evropských městech.

Vědí o nás už i za oceánem. V roce 2017 jsme získali SXSW Community Service Award v Texasu. Z ocenění máme velkou radost. Znamená to totiž, že to, co děláme, má smysl i pro ostatní.

Pořádáme kurzy a workshopy

Celoročně pořádáme přednášky, workshopy i dlouhodobé kurzy zaměřené na

  • Programování
  • Tvorbu webových stránek
  • Grafiku
  • Online marketing
  • Datovou analytiku.
Protože dobře víme, jak těžké někdy je zvednout ruku v místnosti plné chlapů, otevíráme holkám a ženám cestu k IT oborům a vedeme je při prvních krocích. Pokud pak dále směřují k pracovní příležitosti nebo ke studiu IT oborů, naše mise byla úspěšná.

Ukazujeme studentkám, že kariéra v IT má smysl

Studentky středních škol motivujeme k volbě IT oborů při dalším studiu. Kromě workshopů a intenzivních kurzů, které běží během školního roku, jsme v létě 2015 úspěšně spustily první ročník Letní školy IT. Od roku 2015 jsme se společností Microsoft začaly pracovat také na projektu Akademie programování.

Přednášíme a neformálně se setkáváme

Pravidelně se setkáváme u sklenky na pražských či brněnškých akcích Czechipub nebo posouváme naše dovednosti dál prací na reálných projektech v Coding Clubu. Trochu formálněji nás potkáš také na konferencích a přednáškách. Sleduj náš Facebook a přidej se!

Vyrábíme datové analytičky v #digitalniakademie

Od ledna 2017 pilotujeme náš první komplexní tříměsíční kurz Digitální akademie, který vzdělává ženy bez předchozích zkušeností v datové analytice a po absolvování jím nabídne práci v některé z participujících firem. Projekt podpořil Google.org.

Díky!

Naše velké díky patří všem dobrovolníkům, holkám i klukům, firmám i jednotlivcům, kteří se do našich projektů ochotně zapojili. Udělali jsme společně pořádný krok vpřed a vytvořili mnoho příběhů žen v IT.Czechitas tým

Board

Tým

Strategic Advisory Board

O czechitas
v médiích

Zobrazit vše

ČRo Plus | Přikrylová z Czechitas: letos naučíme programovat deset tisíc lidí

Další díl podcastu Dataři se věnoval programování a hostem byla naše Dita Přikrylová. Poslechněte si, ajké mají Czechitas plány na tento rok.

PODÍVEJ SE NA VIDEO
Ihned.cz - Czechitas

Ihned.cz | Neziskovka Czechitas získala 5,5 milionu od nadace Googlu. Dvě třetiny absolventek Digitální akademie mají do tří měsíců práci v IT

Naší organizaci se podařilo opět získat peníze od nadace Google. Jaké kurzy se nově plánují a čeká nás expanze do dalších měst?

PŘEČTI SI ČLÁNEK

Česká televize | Nedostatek žen v IT

Ranní vysílání Studia 6 s tématikou nedostatku žen v IT. Podívejte se na záznam diskuze s Barborou Wachtlovou z Green Fox Academy.

PODÍVEJ SE NA VIDEO

Ocenění

Nejúspěšnější obsahový počin 2017
2018

Ceny SGDs Finalista 2018
2018

SXSW Community Service Award
2017

Národní cena kariérového poradenství
2017

European Digital Skills Awards Finalist
2017

Aspen Young Leaders Programme
2016, 2017

Young Transatlantic Leaders Innovation Programme
2016

Forbes 30 pod 30
2016

Global Entrepreneurship Summit
2016

Top ženy Česka
2016

European Citizen Award
2016

Nominace na křišťálovou lupu
2015, 2016, 2017

Social Impact Award
2015

New Europe 100
2015