Nikol Martiníková: Moje cesta k IT

Z marketingových vod do světa BI

Nikol navštěvovala matematické gymnázium a měla tak k IT blízko. Po maturitě ale dala přednost nejprve studiu žurnalistiky a poté marketingu. Má za sebou práci na plný úvazek, dostala se do startupové firmy a vyzkoušela si i život na volné noze. Po nějaké době ale vycítila, že to není to pravé. Ke změně ji nakopla Digitální akademie a pomohla jí najít ten správný směr :). My jsme moc rádi, že jsme byli u toho a s radostí vám sdílíme Nikči příběh.

Nikol

„Mé první seznámení s IT bylo v 5. třídě, kdy jsem navštěvovala počítačový kroužek. Pamatuju si, že jsme pracovali v MS DOS s T602 a hráli vláček. Později jsme se na matematickém gymnáziu v informatice učili základy Pascalu. Od třeťáku jsme se rozdělili (jak jsme tomu říkali my, studenti) na „lemply“ a „programátory“. Já jsem, vzhledem k chybějícímu kontextu a geniálním spolužákům, patřila spolu s ostatními holkami a pár kluky k lemplům. Řešili jsme převážně úlohy v MS Office.

Na konci gymplu jsem, asi jako většina studentů, nevěděla, co dál. Vzhledem k tomu, že mi šlo psaní, rozhodla jsem se pro studium žurnalistiky. Během studia jsem sbírala zkušenosti, kde se dalo a postupně jsem zjistila, že média nejsou oborem, ve kterém bych jednou chtěla skončit. Proto jsem si přidala další studium v oboru Marketingové komunikace na zlínské UTB. V marketingu jsem pokračovala i po státnicích, mým hlavním zaměřením se stal obsahový marketing. Prošla jsem agenturou, byla jsem na volné noze i ve startupu. Časem mě ale tento obor úplně vyždímal.

Mamka mi často říkávala, že mám analytické myšlení, a tak jsem uvažovala, že se pokusím ponořit do analytiky. Uvést tento nápad do praxe se mi ale podařilo až poté, co jsem narazila na Digitální akademii od Czechitas.

Zajímá tě, co všechno holky v rámci Digitální akademie zvládnou? Podívej se na závěrečné projekty z minulého běhu zde.

Totálně mě to nadchlo. Hned na prvním představení studentek a firem jsem si vyhlédla Billigence – relativně malou BI společnost, kterou založili Češi v Austrálii. Během Akademie jsem se tam dostala na stáž, během které jsem se jen ujistila, že je to přesně to, co hledám. Díky tomu dnes v této firmě působím na pozici Junior BI Analyst se zaměřením na Tableau a Alteryx, a nasávám znalosti a zkušenosti mých skvělých kolegů.“

- Nikol Martiníková, Junior BI Analyst
Billigence Office

Nikol je skvělá posila našeho týmu – od začátku se aktivně zapojila do běžících projektů s tím, že využila svoje předchozí znalosti (včetně těch získaných na Digitální akademii) nebo se rychle naučila nové věci (Alteryx, Qlik, Tableau). Myslím si, že díky Akademii Nikol získala dobrou představu o BI, díky své proaktivitě a důslednosti se pak hodně posunula. Jsem rád, že jsme jí v tom mohli pomoci a že je součástí Billigence.“

- Tomáš Frnka, VP for Europe, Billigence

A co ty? Vzděláváš se a zvažuješ změnu kariéry směrem do IT? Neváhej a ozvi se naší Lucce!

Kdo pro tebe napsal tento příběh?
Kateřina Blatná
Marketing Volunteer & Lecturer

Czechitas Podcast

Příběhy, které vytvářejí ženy v IT - protože IT je budoucnost. I tvoje!